Google+

Stara Lubovna

Zamek w Starej Lubownej to wielka majestatyczna twierdza renesansowa, która wznosi się nad doliną rzeki Poprad. Powstał on na początku XIV w. W dzieje zamku wpisali się przedstawiciele wielkich szlacheckich rodów polskich (Kmitowie, Lubomirscy, Zamojscy). 
Ponad 350 lat był siedzibą polskich starostów zastawionej części Spisza. W zamku gościli m.in. Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Jan Kazimierz, Jan Sobieski. W latach 1655-1661 na Zamku Lubowniańskim były ukryte polskie klejnoty koronacyjne. Najcenniejszym obiektem twierdzy jest główna wieża, po remoncie udostępniona zwiedzającym w 2003 r.

Wyjazd ten połączyliśmy z pobytem w Krynicy i Muszynie. Z Muszyny do granicy ze Słowacją prowadzi malownicza droga wzdłuż rzeki o długości 30 km. Jeśli planujemy jechać nią zimą lub wczesną wiosną, to należy zorientować się, czy jest w ogóle przejezdna. Nierzadko zdarzają się na niej oberwania fragmentów drogi np. w wyniku ulewnych deszczów.

Jak dojechać

Dane GPS zamku: N 49 18'56.30 E 20 41'54.23
Do zamku trafimy łatwo odbijając w lewo z drogi 68 w samej Starej Lubowni. Na miejscu są parkingi więc nie ma problemów z pozostawieniem auta. Jak do większości zamków na Słowacji przed wejściem na dziedziniec musimy kupić bilety. Można płacić nawet w złotówkach. Często w środku w sezonie turystycznym są jakieś atrakcje. My trafiliśmy  na pokaz sokolnictwa. Bardzo fajne widowisko. Można z bliska obejrzeć ptaki drapieżne: orły, sokoły sowy i kruki. 

U podnóża zamku znajduje się skansen, który również warto obejrzeć.


 

 


Wyświetl większą mapę

Przydatne linki:

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentarze:

 1. To nie jest prawda, że można płacić w złotówkach...Trzeba mieć euro...a sam zamek przepiękny...Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację. Od tamtego czasu mogło się to zmienić. Pozdrawiam

   Usuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.