Google+

Stara Lubovna

Zamek w Starej Lubownej to wielka majestatyczna twierdza renesansowa, która wznosi się nad doliną rzeki Poprad. Powstał on na początku XIV w. W dzieje zamku wpisali się przedstawiciele wielkich szlacheckich rodów polskich (Kmitowie, Lubomirscy, Zamojscy). 
Ponad 350 lat był siedzibą polskich starostów zastawionej części Spisza. W zamku gościli m.in. Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Jan Kazimierz, Jan Sobieski. W latach 1655-1661 na Zamku Lubowniańskim były ukryte polskie klejnoty koronacyjne. Najcenniejszym obiektem twierdzy jest główna wieża, po remoncie udostępniona zwiedzającym w 2003 r.

Wyjazd ten połączyliśmy z pobytem w Krynicy i Muszynie. Z Muszyny do granicy ze Słowacją prowadzi malownicza droga wzdłuż rzeki o długości 30 km. Jeśli planujemy jechać nią zimą lub wczesną wiosną, to należy zorientować się, czy jest w ogóle przejezdna. Nierzadko zdarzają się na niej oberwania fragmentów drogi np. w wyniku ulewnych deszczów.

Jak dojechać

Dane GPS zamku: N 49 18'56.30 E 20 41'54.23
Do zamku trafimy łatwo odbijając w lewo z drogi 68 w samej Starej Lubowni. Na miejscu są parkingi więc nie ma problemów z pozostawieniem auta. Jak do większości zamków na Słowacji przed wejściem na dziedziniec musimy kupić bilety. Można płacić nawet w złotówkach. Często w środku w sezonie turystycznym są jakieś atrakcje. My trafiliśmy  na pokaz sokolnictwa. Bardzo fajne widowisko. Można z bliska obejrzeć ptaki drapieżne: orły, sokoły sowy i kruki. 

U podnóża zamku znajduje się skansen, który również warto obejrzeć.


 

 


Wyświetl większą mapę

Przydatne linki:

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. To nie jest prawda, że można płacić w złotówkach...Trzeba mieć euro...a sam zamek przepiękny...Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację. Od tamtego czasu mogło się to zmienić. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualne ceny zawsze na oficjalnej stronie: http://www.hradlubovna.sk/pl/info-pl/

   Usuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.