Google+

Neapol

Neapol - Piękne miasto portowe, ale tylko w centrum oraz w pobliżu miejsc wartych zwiedzenia. Pozostała część jest brudna i zaniedbana. Pomimo tego będąc na południu Italii warto przynajmniej poświęcić jeden dzień na zwiedzenie Neapolu."Zobaczyć Neapol i umrzeć"

Zastanawialiście się skąd wzięło się to powiedzenie ? - Bo może być to ostatnie Twoje miasto, jakie przyjdzie Ci zobaczyć ;) Ale nie bierz tego tak do siebie. Jako turysta możesz czuć się w Neapolu całkiem bezpiecznie, bo zostawiasz tam kasę w takich punktach jak: sklepy, stragany, restauracje, bary, taksówki itp. Właściciele tych punktów płacą regularnie "podatek" smutnym panom w idealnie skrojonych garniturach. Mówiąc krótko mafia zwana w Neapolu Camorra nie będzie robić krzywdy kurze znoszącej złote jajka czyli turyście;)

W Neapolu tubylcy porozumiewają się w dialekcie neapolitańskim. Nawet jeśli znasz j. włoski, to na pewno ich nie zrozumiesz.


Zwiedzanie


Po Neapolu najłatwiej poruszać się pieszo. Żeby zobaczyć ważniejsze rzeczy nie trzeba pokonywać ogromnych odległości.
Możemy zacząć od zamku Castel dell'Ovo (zamek jajeczny).

Ciekawostka: Nazwa pochodzi od średniowiecznej legendy, która głosi, że poeta rzymski Wergiliusz miał magiczne jajko.Ukrył je w sekretnym miejscu. Dopóki jajko jest całe, to Neapol i jego mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.


Następnie wzdłuż wybrzeża dojdziemy do portu.

Wybrzeże Neapolu. W tle zamek Castel dell'Ovo.
Port

Idąc dalej, za portem, naszym oczom ukazuje się kolejna atrakcja miasta: zamek Castel Nuovo.
Galeria Umberto. (foto: Wikipedia)
Szczególnie polecam spacer po parku Capo di Posillipo i Marechiaro. Można podziwiać niezapomniane widoki na zatokę i panoramę miasta z Wezuwiuszem w tle.Poniżej kilka fotek przedstawiających Neapol w miejscach nieco oddalonych od szlaków turystycznych. Tak wygląda większa część miasta i południowej Italii. A my narzekamy, że jest brudno w naszych polskich miastach :)

 


Wyświetl większą mapę
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Neapol mi się podoba,mimo,że byłam tam tylko dobę.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.