Google+

Cuma


Cuma (Cumae, Kume), najstarsza kolonia grecka w Italii, założona ok. 1050 p.n.e. 

Krótki rys historyczny: 


Cumę osiedlili wychodźcy z Kyme w Eolidzie w Azji Mniejszej. W połowie VIII w. p.n.e. osiedlili się w Cumie koloniści z Chalkis na Eubei. W VII-VI w. p.n.e. mieszkańcy Cumy  założyli wiele kolonii, m.in.: Dikajarcheję (późniejsze Puteoli, współczesne Pozzuoli), Neapol i Mesynę. 
Kume było znane w starożytności z przepowiedni słynnej Sybilli Kumańskiej. 

Warto zobaczyć: 


Ruiny świątyni Apollina na akropolu (VII w. p.n.e.) i podziemny tunel o długości ok. 1 km, pozostałość budowli z okresu wczesnego cesarstwa, łączącej Kume z jeziorem Avernus (obecnie Averno). Ruiny licznych świątyń rzymskich i budowli miejskich. Siedziba (grota) Sybilli Kumańskiej (Sybilla). 
 Grota SybilliJaszczurki towarzyszyły nam na każdym kroku ;)


 
Akropol jest  najwyżej położoną częścią miasta, gdzie możemy podziwiać ruiny prawdopodobnie najstarszej budowli: świątyni Apolla oraz ruiny świątyni Jowisza, która została później przekształcona w kościół chrześcijański. 


Starożytni też mieli swoje potrzeby ;)W pobliżu pozostałości po starożytnych świątyniach znajduje się duży taras z przepięknym widokiem na panoramę wybrzeża Cumy.

Lokalizacja

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.