Google+

Ojców i Pieskowa Skała

Pieskowa Skała

Główną atrakcją Pieskowej Skały jest zamek i słynna Maczuga Herkulesa. Z Krakowa dojedziemy tam drogą 794 a potem w Skale skręcamy w drogę nr 773. Odległość z Krakowa ok. 30 km.
Zamek nad doliną Prądnika jest jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych w Polsce. Pierwotna warownia gotycka stanęła w tym miejscu prawdopodobnie za panowania Kazimierza Wielkiego. W 1377 r. Ludwik Węgierski oddał ją rycerzowi Piotrowi Szafrańcowi. Była to rekompensata za zranienie i znieważenie go przez żołnierza z orszaku króla.Według Długosza pierwszy właściciel Pieskowej Skały parał się alchemią i czarną magią. Swoje tajemnicze eksperymenty przeprowadzał właśnie w swojej nowej siedzibie. W XVI wieku zamek został przebudowany na wspaniałą renesansową rezydencję, którą porównywano z Wawelem. W czasie "potopu" została ona z niewiadomych powodów poddana Szwedom i doszczętnie ogołocona. Kolejni właściciele pieczołowicie odnawiali Pieskową Skałę, ale los nie był dla niej łaskawy.  Kilkakrotnie niszczyły ją wielkie pożary, a w 1853 r. osunęła się część skały, grzebiąc wysuniętą wieżę, zwaną Dorotką. 
Pod koniec XIX wieku ruinom groziła rozbiórka. Wówczas z inicjatywą odbudowy wystąpił znany pisarz Adolf Dygasiński. dzięki powołanej przez niego spółce akcyjnej uratowano zamek i przeznaczono na pensjonat, który istniał do roku 1939. Po wojnie zamkiem zajęli się konserwatorzy zabytków. W wyniku wieloletnich prac przywrócono jej renesansowy charakter. Dziś mieści się tu muzeum.

Ciekawostka: Zamek w Pieskowej Skale upodobali sobie filmowcy. Mogliśmy obejrzeć go m.in. w takich filmach jak: "Pierścień i róża", Ogniem i mieczem" oraz w serialach "Stawka większa niż życie" odc. 16 oraz "Janosik".Niedaleko zamku, tuż przy drodze znajduje się dość osobliwa skałka zwana Maczugą Herkulesa lub Czarcią Skałą. Jej wysokość to ok. 25 m. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych skałek w Polsce, która swoją oryginalnością doskonale wpisuje się w krajobraz w Dolinie Prądnika.


Ojców

Ojców jest miejscowością uzdrowiskową położoną na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. Największą atrakcją Ojcowa są Ruiny Zamku Kazimierzowskiego z XIV w., które można zwiedzać od 10 kwietnia do 31 października.Do dnia dzisiejszego po zamku pozostała jedynie wieża, która została odrestaurowana w latach 80 ubiegłego wieku oraz fragmenty murów.

Lokalizacja

Wyświetl większą mapęKilka przydatnych linków:

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.