Google+

Monte Cassino


Cmentarz polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Monte Cassino jest ważnym miejscem pamięci narodowej. Polacy nie zapominają o poległych na obcej ziemi rodakach. Zawsze świecą się tu znicze. 

Miejsce to jest szczególnie ważne dla Polaków mieszkających we Włoszech w dniu Wszystkich Świętych. Nie mogąc w tym czasie przyjechać na groby bliskich do kraju, zapalają znicze na polskich grobach na Monte Cassino.

Cassino

leży w mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Rzymem a Neapolem. 
Zjazd z autostrady jest dobrze oznakowany, więc ciężko jest minąć je niezauważone. Zanim wjedziemy na górę Monte Cassino, mijamy malownicze miasteczko o tej samej nazwie: Cassino. Przed nami do pokonania wiele ciasnych zakrętów i bardzo stromy podjazd. Na serpentynach należy bardzo uważać na większe pojazdy, w szczególności autokary wycieczkowe,  które jadą w przeciwną stronę. Jest tak ciasno, że nie ma możliwości wyminąć się. Kierowcy autobusów wiedzą o tym i podczas zbliżania się do ostrego zakrętu trąbią, żeby ostrzec. wówczas należy się zatrzymać przed takim ostrym zakrętem i przepuścić większego. Nie muszę chyba dodawać, że w tym przypadku słuchanie głośnej muzyki nie jest wskazane ;)

Wjeżdżamy do miasta Cassino. U góry widoczne ruiny zamku. Dla osób, które są w Cassino po raz pierwszy, może wydawać się, że widzą przed sobą szczyt Monte Cassino. Nic bardziej błędnego. Jest to dopiero początek góry.

Droga na POLSKI CMENTARZ WOJENNY


Władysław Anders do końca życia pozostał na emigracji. Zmarł w Londynie dokładnie w 26. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Zgodnie z jego wolą został pochowany wśród swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino. Władze komunistyczne pozbawiły go stopnia generała i odebrały polskie obywatelstwo.Po obaleniu komunizmu zostało mu pośmiertnie przywrócone obywatelstwo polskie oraz stopień generała.


Wejście do klasztoru

Poniżej widok na okolicę z okolic klasztoruLokalizacja


Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.