Google+

Przemyśl - zamek


Zamek Kazimierzowski jest jedną z najstarszych budowli Przemyśla. Zbudowany na wzgórzu Starego Miasta, wyrasta spośród otaczającej go zieleni stanowiącej malowniczy park chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców jak i turystów.


Zamek pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. Był kilkakrotnie przebudowywany m. in. przez Piotra Kmitę, M. Krasickiego oraz starostę przemyskiego, późniejszego króla Polski, Stanisława Poniatowskiego. Dzisiaj zamek jest siedzibą najstarszego teatru amatorskiego w Europie "Fredreum". Na zamkowej baszcie widocznej obok, znajduje się punkt widokowy. Obecnie na zamku odbywa się wiele imprez i wydarzeń kulturalnych.Ciekawostka: Zamek posiada ciekawą iluminację, która w 2006 roku została uznana za jedną z najpiękniejszych w kraju.  Została ona wyróżniona III nagrodą w konkursie "Na najlepiej oświetloną gminę i miasto w 2006 roku".


Na dziedzińcu zamku zachowały się fundamenty preromańskiej rotundy i monastyrium z IX w. mylnie nazywane pallatium. Odkryto je podczas prowadzonych tu wykopalisk.

Fragmenty fundamentów monastyrium

Widok na dziedziniec z baszty zamkowej
Obecnie punkty widokowe czynne są na dwóch basztach za niewielkim wstępem. 

Wnętrze baszty. Wejście na punkt widokowy.

Wnętrze baszty. Wejście na punkt widokowy.
Panorama miasta z wieży zamkowej

Park zamkowy został założony w 1842 r. i jest jednym z najstarszych parków miejskich o przepięknym drzewostanie. Na terenie parku znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz wyremontowany "Domek Ogrodnika", w którym na początku XX w. znajdowała się palmiarnia oraz oranżeria.

"Domek ogrodnika"Poniżej kilka fotek ze spaceru po parku w pięknych kolorach jesieni:


Lokalizacja

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.