Google+

Aggtelek


Park Narodowy Aggtelek został w 1995 r. wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO ze względu na niezwykłe bogactwo zachowanych form skalnych oraz specyficzne warunki naturalne panujące na tym terenie.


W Aggtelek znajduje się najwieksza i najbardziej okazała jaskinia na Węgrzech -  jaskinia Baradla. Obecnie do udostępnionej dla turystów części  prowadzą trzy wejścia: w Aggtelek, Jósvafő i Vörös-tó.

Godziny otwarcia: 
1 IV–30 IX codz. 8.00–18.00, ostatnie wejście o 17.00,
1 X–31 III codz. 8.00–16.00, ostatnie wejście o 15.00.


Trasa podziemna z wejściem do jaskini w Aggtelek mierzy 1 km, a przejście wyłącznie z przewodnikiem trwa około 1 godziny. Podczas podziemnej wycieczki zobaczymy najciekawsze formacje skalaktytów i stalagmitów oraz komory, w tym "hall koncertowy". Jest to wielka sala przystosowana do organizowania w niej prawdziwych koncertów muzycznych. Przewodnik demonstruje niezwykłe właściwości akustyczne komory puszczając muzykę, a nawet prezentując coś na kształt krótkiego widowiska światło-dźwięk. 

Temperatura w jaskiniach utrzymuje się na stałym poziomie +10 st.C. Radzę więc zabrać ze sobą coś ciepłego (szczególnie latem).


Aparat bez stabilizacji. Wykorzystywałem naturalne statywy :) Tu w postaci poręczy.

Jak dojechać  


Aggtelek znajduje się na Węgrzech tuż pod granicą Słowacką.  Będąc na Węgrzech jedziemy z Miskolca drogą nr 26 do Sajoszentpeter. Tam odbijamy w prawo na drogę 27 i za miejscowością Dusnokpuszta skręcamy w lewo w drogę nr 2605. W Felsonyarad w prawo na 2603 do Aggtelek. Z Miskolca do Aggtelek jest ok. 54km.

LokalizacjaPoniżej kilka przydatnych linków:
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Ja również wykorzystuję "naturalne statywy" ;)
    dzięki takim opisom miejsc łatwiej mi będzie zorganizować wycieczkę :)

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.