Google+

Rzym

Roma

Jedno z najpiękniejszych miast Europy, które wywarło na mnie największe wrażenie. Niezliczona ilość zabytków, magiczne miejsca opiewane przez poetów - wszystko to na wyciągnięcie ręki.


Dookoła fascynujące budowle najznamienitszych architektów, które przetrwały pokolenia. Niestety, nie jestem w stanie opisać tu nawet ułamka tego, co można ciekawego zobaczyć w Rzymie, bo jest to po prostu niemożliwe. Świat antyczny przeplata się tu z codziennym życiem mieszkańców, tłumem turystów i niezliczoną ilością samochodów i skuterów. Pomimo tego, że ruch uliczny jest przeogromny, to w Rzymie znajdują się obecnie tylko 2 linie metra, które otwarto dopiero w 1955  r. Od dłuższego czasu w budowie są kolejne  2 linie, lecz zawsze gdy zaczyna się kopać, robotnicy natrafiają na starożytne ulice i budowle. Planowane stacje metra stają się stanowiskami archeologicznymi. Z powodu znalezisk wstrzymano 10 z 30 planowanych stacji.

Forum Romanum


Rzym powstał w dolinie Tybru, który zasilał miasto w niezbędną do życia wodę. W miarę jak miasto się rozrastało konieczne było doprowadzenie życiodajnej wody z odległych źródeł. Jej zapewnienie oznaczało potęgę, a jej obfitość uczczono szemraniem ponad 1000 publicznych fontann i źródełek. Rzymianie wznieśli 11 akweduktów. Część z nich działa do dnia dzisiejszego. Jeden z nich zwany Aqua Virgo (Vergine) dostarcza wodę ze wzgórz odległych o 21 km. Kończy się w centrum miasta zasilając najpiękniejszą fontannę di Trevi.Z di Trevi wyjmuje się ok. 80 tys. euro miesięcznie wrzucanych do wody przez turystów. Pieniądze trafiają do Włoskiego Czerwonego Krzyża.  
Większość ważnych obiektów można obejrzeć w centrum poruszając się pieszo od Watykanu w stronę Koloseum, który jest wizytówką Rzymu.


Koloseum
Hiszpańskie Schody
Widok z Hiszpańskich Schodów

Pomnik Wiktora Emanuela II

Uliczki Rzymu

Zamek św. Anioła (w tle)
Zamek św. Anioła - bardzo ciekawy i charakterystyczny obiekt w Rzymie na nabrzeżu Tybru. Pierwotnie był monumentalnym grobowcem Hadriana i jego rodziny. W średniowieczu pełnił rolę fortecy, później więzienia i luksusowych apartamentów papieskich. W późniejszym okresie zbudowano ukryty korytarz łączący zamek z Watykanem, który umożliwiał szybką ewakuację głowy Kościoła.

Punktem kulminacyjnym podczas zwiedzania Rzymu oraz bardzo ważnym miejscem pielgrzymek Polaków jest oczywiście Watykan od którego rozpoczęliśmy naszą krótką wycieczkę po Rzymie.

Watykan - kilka fotek

Oczywiście jest to tylko mały wycinek Rzymu. Miejsc wartych zwiedzenia jest więcej, niż jesteśmy w stanie zobaczyć, a nawet przeczytać we wszystkich przewodnikach razem wziętych. Jest to miasto, które wywiera ogromne wrażenie i na pewno chce się do niego wracać. Wszak: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Przyjemnie się zwiedzało, przy okazji przypominając sobie mój pobyt w "wiecznym mieście". Dobry opis i zdjęcia, tego szukam na różnych blogach. Twój jest doskonały.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.