Google+

Republika San Marino


Przekraczając granicę San Marino można zauważyć napis w języku włoskim, który brzmi mniej więcej tak: "Witajcie na wolnej ziemi". Oprócz znaczenia historycznego i ustrojowego, gdzie San Marino jest niepodległą i akcentującą swą niezależność republiką, doszukałem się również innego znaczenia. San Marino jest rajem podatkowym ! U potencjalnego Włocha, który przekracza tę granicę i czyta ten napis gaśnie uśmiech na twarzy ;) Zakupy w San Marino robi się jak w sklepach wolnocłowych, a mieszkańcy rozliczają się z osiągniętych dochodów składając stosowne oświadczenie, w którym sami podają swoje dochody do symbolicznego opodatkowania. Urzędnicy nie maja powodu, żeby nie wierzyć swoim obywatelom. 

Krótko o San Marino

Nie licząc Watykanu, jest to jedyne państwo w Europie otoczone całkowicie przez inne obce państwo. Jest uważane za najstarszą republikę świata. Utworzył ją utalentowany budowniczy zwany Świętym Marinusem. W czasie prześladowań chrześcijan ukrył się na szczycie Monte Titano, gdzie założył małą wspólnotę chrześcijańską. Aby uczcić pamięć świętego, ziemię nazwano "Ziemią San Marino". Dopiero w późniejszym okresie zmieniono nazwę na "Republika San Marino".

Jak dojechać 

San Marino znajduje się na wysokości Rimini i jest w odległości ok. 18 km. od tego popularnego kurortu. Dla wczasowiczów z Rimini polecam jako całodzienną wycieczkę. Jadąc Słoneczną Autostradą A 14 z północy, na zjeździe Svincolo Rimini Sud  kierujemy się drogą SS 72 do San Marino. Samochodem można praktycznie dojechać na samą górę pod średniowieczne mury, gdzie znajduje się parking dla samochodów osobowych. Można również z dolnych parkingów dostać się na górę kolejką linową.


Co warto zwiedzić

San Marino to wąskie, kręte i strome uliczki, malownicze domy i place, urzekające swym średniowiecznym stylem, choć większość była zbudowana w XIX w. Niżej znajdują się liczne sklepy z alkoholem i perfumami - chyba największa "atrakcja" turystów. Na szczycie góry, a w zasadzie na trzech jej szczytach znajdują się tzw. Trzy Wieże. Są to trzy zamki połączone ze sobą murami obronnymi.

La Rocca o Guaita - pierwsza i najbardziej okazała wieża. Została zbudowana bez fundamentów bezpośrednio na skale w IX w.

La Rocca o Guaita

La Rocca o Guaita
La Cesta o Fratta - druga środkowa wieża, w której mieści się muzeum starej broni.

La Cesta o Fratta
Muzeum starej broni w La Cesta o Fratta
La Rocca Montale - trzecia wieża. Miała być ważną twierdzą. Nie ukończono jej budowy, ponieważ nie było już takiej konieczności. Sama wieża pełniła tylko funkcję wieży strażniczej.

Montale

Przy Piazza della Libertà mieści się ratusz Palazzo Pubblico, siedziba rządu republiki. Zbudowany został w stylu gotyckim w XIV w. Wewnątrz znajdują się: Wielka Sala Rad, Sala Zgromadzeń i Sala Głosowań. Na zewnątrz na fasadzie ratusza zobaczymy herby dziewięciu zamków Republiki San Marino oraz w rogu po prawej stronie figurę z brązu przedstawiającą postać św. Marino. Przed ratuszem znajduje się Statua Wolności. 


Ratusz
Wnętrze Ratusza
Herby
Św. Marino
Pomnik Wolności
Bazylika została zbudowana w miejsce jednego z pierwszych kościołów. Wewnątrz znajdują się prochy św. Marino. Obok katedry znajduje się romańska dzwonnica. 


Bazylika, dzwonnica i...ja :)
Po zwiedzaniu ruszamy na zakupy ;)

Wyświetl większą mapę
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

5 komentarze:

 1. Z przyjemnością przeczytałem i obejrzałem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo sama wybieram się do San Marino, dobrze zaznajomić się z niektórymi informacjami ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. przydatne informacje przed wyjazdem. dzięki. a czy można poznac ceny za parking i ceny wstepów do twierdzy?...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było to parę lat temu, a pamięć ludzka jest zawodna :/ Jestem pewny, że aktualne informacje na ten temat można znaleźć w internecie.

   Usuń
 4. My głównie nastawiliśmy się na zakupy i je zrobiliśmy ;) Głównie procentowe, no ale żal było nie kupić.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.