Google+

Zamek Spissky Hrad


Największy zamek średniowieczny w Europie środkowej

Zamek stoi na piennej skale, która góruje nad okolicą. Odgrywał bardzo duże znaczenie administracyjne i historyczne. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania. W sezonie turystycznym na dziedzińcu organizowane są liczne imprezy i konkursy. Wraz z pobliską okolicą został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO 


Krótko o zamku

Ostatnie odkrycia archeologiczne wykazały, że najstarsza część zamku została wybudowana w XI w. Solidne mury oraz ukształtowanie terenu pozwoliło odeprzeć wiele ataków na zamek w tym najazd Tatarów. W późniejszym okresie był kilkakrotnie przebudowywany. 
Zwiedzanie

Za kaucją 10 EUR (2009) otrzymamy elektroniczny przewodnik, który oprowadzi nas po różnych częściach zamku,  opowiadając jego historię i legendy. Dostępny j. polski. Na zamku znajduje się muzeum, w którym możemy podziwiać liczne eksponaty związane z historią zamku i okolicy.

Podczas zwiedzania, trafiliśmy na turniej rycerski :) W sezonie letnim na terenie zamku organizowane są różne atrakcje.
Dojazd 

Zamek znajduje się na Słowacji mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Presovem, a Popradem. Jeśli granicę przekraczacie w Barwinku i chcecie jechać przez Presov radzę kupić na granicy winietę (tygodniowa ok. 6 EUR.). Trasa ta prowadzi przez drogę płatną i są częste kontrole Policji. Wyjeżdżając z długiego tunelu trzeba skręcić w lewo w drogę nr 18. Po lewej stronie widzimy już piękny zamek na wzgórzu: Spissky Hrad. Aby dostać się na parking przed samym zamkiem, to jadąc z Presova musimy skręcić w lewo przed zamkiem. Drogowskaz będzie przy głównej drodze. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej godzinę.

Lokalizacja

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.