Google+

LwówLwów, Lviv - miasto o wielokulturowej historii. Tu spotyka się Wschód z Zachodem, prawosławie i katolicyzm. Polacy przyjeżdżają tu z sentymentu. Podróż do Lwowa to podróż do przeszłości. Polskie klimaty można odczuć na każdym kroku, w każdym zaułku. 

Jak dojechać

Lwów znajduje się na Ukrainie, więc należy pamiętać o posiadaniu ważnego paszportu.
Bezpiecznym sposobem na zwiedzenie Lwowa jest wyjazd zorganizowany z przewodnikiem przez biuro podróży. Niestety, w tym przypadku musimy trzymać się jakiegoś programu wycieczki, co dla niektórych może być bardzo uciążliwe.  Oferty jednodniowych wycieczek za 120 zł./os łącznie z biletem wstępu na spektakl do opery można znaleźć np. na allegro. Dla osób niezależnych i lubiących wyzwania ciekawym sposobem przekroczenia granicy będzie przejście dla pieszych w Medyce. Do Medyki dostaniemy się komunikacją miejską z Przemyśla, a od granicy Ukraińskiej do Lwowa zawiezie nas za śmieszne pieniądze tzw. marszrutka (mały bus). Na miejscu przy ważniejszych obiektach turystycznych możemy kupić przewodniki w języku polskim. Ceny od 2 hrywien (UAH). Wyjazd samochodem polecam jedynie osobom, którym samochód przestał się już podobać lub jest przed kapitalnym remontem całego zawieszenia. Po powrocie z Ukrainy (autokarem) przestałem narzekać na polskie drogi.

Po centrum Lwowa można poruszać się pieszo. Odległości pomiędzy ważniejszymi zabytkami nie są duże. Nieco oddalony od centrum jest Cmentarz Łyczakowski i Dworzec Główny. Za przejazd tramwajem, czy marszrutką (busem) zapłacimy 1 hrywnę (ok. 40 groszy). Marszrutki nie mają przystanków (nie licząc kilku w centrum). Zatrzymują się tam, gdzie chcemy. Wystarczy zamachać ręką.

Kolejka turystyczna przed ratuszem.

Lwów jest wciąż mało popularnym miastem turystycznym, choć ilością zabytków w niczym nie ustępuje Krakowowi, czy Pradze. Natomiast jeśli chodzi o nocną iluminację ważnych i ciekawych obiektów, to bliżej mu do zapadłej mieściny niż do Krakowa. Nawet gmach opery nie był oświetlony.

Rynek Starego Miasta

Warto zobaczyć

Lwów słynie z zabytków sakralnych. W przeszłości  był siedzibą trzech metropolii kościelnych: łacińskiej , prawosławnej i ormiańskiej. Z tej przyczyny nazywany jest miastem trzech katedr. Zwiedzanie rozpoczynamy od katedry św. Jury. Cały zespół architektoniczny jest niezwykle ciekawy i malowniczy. Całość otoczona jest murem. Wewnątrz znajduje się dzwonnica, budynki kapituły oraz pałac metropolitów.

Sobór św. Jury
Sobór św. Jury
Dworzec Główny - jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej architektury i doskonałego kunsztu inżynierii we Lwowie przełomu XIX i XX w. Stalowa konstrukcja dworca została wykonana w ówczesnej Fabryce Wagonów i Maszyn w Sanoku.

Dworzec Główny
Dworzec Główny - wnętrze
Dworzec Główny - peron 1
Z Dworca Głównego istnieją bezpośrednie połączenia kolejowe z ważniejszymi miastami Europy. Jest on najważniejszym punktem komunikacyjnym miasta. Stąd tramwajami i busami dojedziemy do centrum oraz na Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich. Obydwa cmentarze znajdują się we wschodniej części miasta i leżą obok siebie. 
Cmentarz Łyczakowski - należy do najstarszych nekropolii w Europie. Powstał niemal w tym samym okresie, co Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Znajduje się tam wiele grobów o wartości artystycznej. W chwili obecnej, podobnie jak na Powązkach chowani są tam jedynie znane i zasłużone osoby. Cmentarz Łyczakowski jest miejscem szczególnie ważnym dla Polaków. Tu pochowani zostali m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Franciszek Smolka, Artur Grottger, Julian Ordon. 

Grób Marii Konopnickiej
Okazały pomnik na grobie J. Ordona
Główna aleja
Cmentarz Orląt Lwowskich - jest częścią Cmentarza Łyczakowskiego. Znajdują się na nim groby cywilnych obrońców Lwowa, poległych w latach 1818- 1920, zwanych orlętami lwowskimi, ponieważ była to głównie młodzież, studenci oraz inteligencja. 
Starówka Lwowa została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Wśród licznych i cennych zabytków na szczególną uwagę zasługują m. in.:
Kaplica Boimów - powstała na zlecenie bogatego kupca Jerzego Boima. Kaplicę poświęcono w 1615 r. Misternie wyrzeźbiona ściana frontowa przedstawia sceny z Męki Pańskiej.

Kaplica Boimów
Kamienica Królewska - była pałacową rezydencją króla Jana III Sobieskiego. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Kosztowności Historycznych. Niesamowite wrażenie robią arkady na dziedzińcu.

Arkady na dziedzińcu Kamienicy Królewskiej.
Kościół Dominikanów - zbudowany w stylu barokowym. W chwili obecnej mieści się tu cerkiew grekokatolicka.

Kościół Dominikanów
Katedra Łacińska - nazywana jest również Katedrą Polską. Jeden z najstarszych kościołów we Lwowie. Jako centrum religii rzymskokatolickiej w regionie, jest chętnie odwiedzana przez Polaków, jest również miejscem pielgrzymek.

Katedra Łacińska
Katedra Łacińska - ołtarz główny
Baszta Prochowa - stanowi część systemu fortyfikacji i znajduje się po wewnętrznej stronie murów obronnych. Zanim wybudowano arsenał, służyła do przechowywania prochu. Posiadała wtedy dach ze słomy, aby w razie niekontrolowanego wybuchu prochu nie rozsadziło grubych ścian. Obecnie mieści sie w niej Dom Architekta.

Baszta Prochowa
Stare Mury Miasta (fot. z autokaru)
Opera Lwowska - dawniej Teatr Miejski, później Teatr Wielki. Gmach znajduje się w centrum Lwowa i jest ważnym obiektem turystycznym, architektonicznym i kulturalnym miasta. Usytuowany jest na końcu długiego bulwaru od strony północnej, a po przeciwnej stronie od południa znajduje się Kolumna Adama Mickiewicza.

Gmach Opery Lwowskiej
Hol główny
Widownia


Na starym mieście znajdziemy wiele lokali i restauracji, w których możemy odpocząć po intensywnym zwiedzaniu i spróbować miejscowych specjałów. Za obiad zapłacimy ok. 30-40 hrywien.

Kolumna Adama Mickiewicza

Lwów jest miastem kontrastów. Obok zachwycających zabytków znajdują się zaniedbane blokowiska, po ulicach obok drogich limuzyn krążą rozklekotane wołgi i łady. Można zjeść wystawny obiad w wyszukanej restauracji, albo np. zupę solankę zapijaną „pięćdziesiątką” w podejrzanej knajpie. Wrażenia z takiej wyprawy są niezapomniane i pozostają w pamięci na długo.

pilot - przewodnik po Lwowie:
Elżbieta Sawicka, tel. 609045446; e-mail: elzbietasawi@wp.pl


Lokalizacja

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Lwów jest na liście miejsc, które chcę koniecznie zobaczyć, tak więc z przyjemnością przeczytałem relację i obejrzałem zdjęcia. Szczególnie, że jest tam tyle obiektów architektury kościelnej, którą bardzo lubię zwiedzać. Zdjęcia ciekawe i ładnie promują miasto.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.