Google+

Błędne Skały


Osobliwy labirynt skalny był już atrakcją turystyczną kilka wieków temu. Wtedy zwiedzało się go wyłącznie z przewodnikiem. Owiany legendami i opowieściami o zabłąkanych wędrowcach, którzy ginęli z głodu nie mogąc znaleźć drogi wyjścia, dziś jest miejscem bezpiecznym i wartym polecenia.

Jak dojechać


Błędne Skały - znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dolny parking znajduje się przy drodze nr 387 pomiędzy Kudową - Zdrój, a Karłowem. Tu dla chcących wjechać na parking górny pod same skałki pobierana jest opłata 10 zł. od samochodu osobowego (15 zł. za autokar). Ze względu na bardzo wąską drogę, wjazd na górę odbywa się o pełnych godzinach od 8-19 ( zjazd jest w połówkach godzin). Droga przez puszczę na parking górny ma ok. 4 km. długości więc warto podjechać. Bilet wstępu do Błędnych Skał to dodatkowe 5 zł./os. Oprócz tego do Błędnych Skał prowadzą piesze szlaki turystyczne z Kudowy - Zdroju.Trasa turystyczna


Kilkusetmetrowa trasa prowadzi nas pomiędzy charakterystycznymi blokami skalnymi. Na jej początku znajduje się taras widokowy na Góry Stołowe po stronie Czeskiej. Później dosłownie przeciskamy się pomiędzy wąskimi szczelinami. Dlatego w tym miejscu muszę zaznaczyć, że osoby otyłe mogą mieć problemy z przejściem. Zawsze jednak można zawrócić. 

Niezwykłe wyrzeźbienie skał wskutek erozji i wietrzenia nadało im niepowtarzalny urok. Przy charakterystycznych i ciekawszych rzeźbach matki natury znajdują się tabliczki z opisem. Niektóre z nich mają nawet swoje nazwy: Lwia Łapa, Dwunożny Grzyb, Końska Noga.
Wysokość bloków skalnych dochodzi tu do ok. 8 metrów. Ze względu na znaczne zacienienia pomiędzy skałkami, temperatura nawet w lecie jest tu niższa. W niektórych miejscach nawet w maju można spotkać zalegający śnieg. Czas przejścia przez Błędne Skały zajmuje ok. pół godziny. Następne 30 min. trzeba przeznaczyć na dojście do górnego parkingu szlakiem wzdłuż granicy Czeskiej. Osobom, którym piękne widoki nie są obojętne oczywiście przejście zajmie odpowiednio dłużej. W sumie na zwiedzenie Błędnych Skał należy przeznaczyć nieco ponad 1 godzinę.


Mapka:

Kliknij aby powiększyć

Lokalizacja


Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

10 komentarze:

 1. Piękne te nasze błędne skałki i choć Czesi mają swoje skalne miasto to w Polsce też ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że byłem tam już kilka razy, a chętnie przejdę jeszcze raz. Skały maja swój urok, a przejście w niektórych miejscach to prawdziwy wyczyn. Świetna relacja, jak zwykle.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam późną jesienią kilka lat temu-cudowne miejsce, choć bardziej chyba w Górach Stołowych podobały mi się skalne "grzyby"

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne miejsce. Aż wstyd się przyznać, ale nie wiedziałam, że mamy coś takiego :) Muszę się tam koniecznie wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 5. hejka :) bardzo nam sie podobaja, mysle ze na wiosene uda nam sie tam pojechac i zobaczyc :) widoki zaskakujace... a co do BLOGa to bardzo nam sie podoba...

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam te korytarze skalne. Byłam tam kilka razy i jakoś za każdym razem było inaczej :) Ale to już urok skał i gór, że można je podziwiać bez końca i odkrywać na nowo :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Co można zobaczyć w okolicy przy okazji wycieczki do błędnych skał? Planujemy urlop - krótki, czterodniowy, z dziećmi. Może jakieś dodatkowe propozycje:) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zwiedzenie Kopalni Złota z Złotym Stoku http://wypadnaweekend.blogspot.com/2011/05/zoty-stok.html

   Usuń
 8. Nawiązując do komentarza trochę wyżej: trudno porównać czeskie skalne miasto do naszych Błędnych Skał. Te dwa miejsca są zupełnie różne. Ale! Przede wszystkim. Oba są piękne!

  http://stopawstope.blogspot.com/2016/03/bedne-skay.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Piekne widoki ostatnio znajomi mi o nim mówili . zachęca do chodzenia:)

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.