Google+

28 maj 2011

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka - stanowi do dziś jedną z największych tajemnic III Rzeszy. Znajduje się na terenie Gór Sowich, gdzie Niemcy w perfekcyjny sposób wykorzystali ukształtowanie terenu oraz występujący tu gnejs - twardą skałę, która miała stanowić doskonałą osłonę dla projektu o kryptonimie Riese (niem. olbrzym). 


Eksponat z filmu "Tajemnice Twierdzy Szyfrów"

Trochę historii i ciekawostek


W 1943 r. Niemcy rozpoczęli budowę ogromnego systemu korytarzy i hal. Cel prac utrzymywany był w tajemnicy, lecz w pamiętnikach Alberta Speera - architekta A. Hitlera - znaleziono fragmenty świadczące, że była to główna, najmocniej strzeżona i najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera. Niestety, żadne dokumenty dotyczące projektu Riese nie zostały do dziś odnalezione. Nikt nie jest w stanie określić, co dokładnie wchodziło w skład tego projektu. Do dziś zdania historyków są podzielone. Powstały trzy hipotezy dotyczące przeznaczenia systemu podziemnych obiektów w czasie II Wojny Światowej: Fabryki zbrojeniowe do produkcji tajnej broni, tajne laboratoria lub sztaby dowodzeń. Do prac przy budowie wykorzystywano więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, których często przemieszczano w różne miejsca, żeby nie mogli się zorientować gdzie i przy czym pracują.  Projekt Riese nigdy nie został ukończony, chociaż prace trwały do ostatnich dni wojny. 


Dziś w skład Riese zaliczamy 6 podziemnych obiektów na terenie Gór Sowich oraz podziemia zamku Książ. Oprócz Osówki, dla turystów udostępniono również Włodarz i Walim. Osówka jest drugim co do wielkości tego typu obiektem. Znajdują się w nim prawie 2 km. podziemnych wyrobisk. 

Powstała również teoria, która mówi o podziemnej kolei wąskotorowej łączącej powyższe obiekty z zamkiem Książ oraz dwóch "złotych pociągach", które utknęły gdzieś pod ziemią.
  

Jak dojechać

Podziemny Kompleks Osówka znajduje się ok. 1,7 km. na północ od miejscowości Sierpnica. Jadąc z Głuszycy, skręcamy z drogi 381 na Kolce. Natomiast jadąc od Nowej Rudy, z tej samej drogi 381 skręcamy na Bartnicę. Dojazd jest dobrze oznakowany. Od drogi głównej prowadzą nas już drogowskazy do Podziemnego Miasta.

Część parkingu. W tle budynek z restauracją i kasą.
Zwiedzanie

W Osówce jest możliwość zwiedzenia podziemi jedną z kilku tras turystycznych zróżnicowanych pod względem trudności, w śród których znajduje się również trasa edukacyjna dla dzieci. Przed wejściem dostajemy kaski ochronne. Należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży, szczególnie latem. Ze względu na niską temperaturę panującą pod ziemią oraz dużą wilgotność, oprócz polara polecam kurtkę przeciwdeszczową. 

Swoją ciepłą kurtkę przewodnik dał rowerzyście, który w letnim stroju postanowił  zwiedzić  podziemia.
W wersji ekstremalnej jest przeprawa łodzią po zalanych korytarzach oraz przejście wąskimi kładkami nad wodą trzymając się lin uczepionych stropu. Wszystko to prawie w całkowitych ciemnościach. Tu okazały się niezbędne kaski, które otrzymaliśmy przed wejściem.W podziemiach zobaczymy m.in. narzędzia i akcesoria wykorzystywane do budowy kompleksu oraz militaria w postaci hełmów i broni z II Wojny Światowej.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych tras zwiedzania, godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Podziemnego Miasta Osówka: www.osowka.pl.

Mapa


10 komentarze:

wkraj pisze...

Góry Sowie - piękne miejsce w Polsce z wieloma tajemnicami. Ja byłem w podziemnej fabryce w Walimiu i muszę przyznać, że te podziemia w Osówce prezentują się ciekawiej. Bardzo dobre zdjęcia. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych wojaży.

Ola pisze...

miejsce na pewno może działać na wyobraźnię!

Marta pisze...

Mega ciekawie wygląda wszystko! :D

Anonimowy pisze...

Ciekawe miejsce , przewodnik kompetentny , warto pojechać i miło spędzić czas a i zawsze coś nowego się dowiemy ...

Mad pisze...

Byłam w Osówce- w Walimiu i Włodarzu również. Niesamowite, owiane tajemnicą miejsca. A wśród przewodników można spotkać prawdziwych pasjonatów. Godne polecenia :) Pozdrawiam!

MordoKaiserka pisze...

Byłem, zobaczyłem, zdobyłem! Odwiedziłem wszystkie obiekty z kompleksu, jednak Osówka spodobała mi się najbardziej.

Anonimowy pisze...

Kiedy Niemcy podpisali z Rosją stosowne umowy i uważali, że z ich strony nic im nie grozi, rozpoczęli w 1943 r. budowę ogromnego systemu korytarzy i hal. Co to za bzdury? Pakt o nieagresji z Rosją sierpień 1939, napad Niemiec na Rosję 22 czerwiec 1941, w 1943 roku Niemcy przegrywali z Rosją, dostawali w dupę, groziła im klęska, kopali sztolnie, zeby alianci ich nie zbombardowali...

Wypad na WEEKEND pisze...

Zbombardowali ich wcześniej w 42 r. w Peenemunde. Dlatego powstały sztolnie w Osówce. Ale dzięki za komentarz. Żeby nie było niedomówień, korekta zrobiona (chociaż gdzieś te informacje musiałem wcześniej znaleźć). Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Witam, zastanawiam się nad trasą ekstremalną, na 3 od dołu zdjęciu widać, że ludzie mają mokre nogawki (i buty pewnie też) ?? Czy warto wziąć gumowce lub przynajmniej buty na zmianę?

Wypad na WEEKEND pisze...

Przeszliśmy tą trasą suchą stopą ;) więc nie ma takiej potrzeby.

Prześlij komentarz

Ucieszy mnie każdy komentarz :) Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze będą usuwane. NOT FOR SPAMMERS, NO LINKS.

Mapa

Tu znajdziesz wszystkie opisywane w blogu miejsca
(powiększ wybrany obszar)


Pokaż Mapa bloga na większej mapie

Prawa autorskie

Wszystkie prace, zdjęcia i teksty zamieszczone na tym blogu są wyłączną własnością autora. Jeśli jest inaczej, jest wyraźna informacja. Kopiowanie, wykorzystywanie, rozpowszechnianie, przetwarzanie w jakikolwiek inny sposób zdjęć, tekstów oraz wzorów prac bez zgody i wiedzy autora zabronione. Więcej informacji
Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review