Google+

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka - stanowi do dziś jedną z największych tajemnic III Rzeszy. Znajduje się na terenie Gór Sowich, gdzie Niemcy w perfekcyjny sposób wykorzystali ukształtowanie terenu oraz występujący tu gnejs - twardą skałę, która miała stanowić doskonałą osłonę dla projektu o kryptonimie Riese (niem. olbrzym). 


Eksponat z filmu "Tajemnice Twierdzy Szyfrów"

Trochę historii i ciekawostek


W 1943 r. Niemcy rozpoczęli budowę ogromnego systemu korytarzy i hal. Cel prac utrzymywany był w tajemnicy, lecz w pamiętnikach Alberta Speera - architekta A. Hitlera - znaleziono fragmenty świadczące, że była to główna, najmocniej strzeżona i najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera. Niestety, żadne dokumenty dotyczące projektu Riese nie zostały do dziś odnalezione. Nikt nie jest w stanie określić, co dokładnie wchodziło w skład tego projektu. Do dziś zdania historyków są podzielone. Powstały trzy hipotezy dotyczące przeznaczenia systemu podziemnych obiektów w czasie II Wojny Światowej: Fabryki zbrojeniowe do produkcji tajnej broni, tajne laboratoria lub sztaby dowodzeń. Do prac przy budowie wykorzystywano więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, których często przemieszczano w różne miejsca, żeby nie mogli się zorientować gdzie i przy czym pracują.  Projekt Riese nigdy nie został ukończony, chociaż prace trwały do ostatnich dni wojny. 


Dziś w skład Riese zaliczamy 6 podziemnych obiektów na terenie Gór Sowich oraz podziemia zamku Książ. Oprócz Osówki, dla turystów udostępniono również Włodarz i Walim. Osówka jest drugim co do wielkości tego typu obiektem. Znajdują się w nim prawie 2 km. podziemnych wyrobisk. 

Powstała również teoria, która mówi o podziemnej kolei wąskotorowej łączącej powyższe obiekty z zamkiem Książ oraz dwóch "złotych pociągach", które utknęły gdzieś pod ziemią.
  

Jak dojechać

Podziemny Kompleks Osówka znajduje się ok. 1,7 km. na północ od miejscowości Sierpnica. Jadąc z Głuszycy, skręcamy z drogi 381 na Kolce. Natomiast jadąc od Nowej Rudy, z tej samej drogi 381 skręcamy na Bartnicę. Dojazd jest dobrze oznakowany. Od drogi głównej prowadzą nas już drogowskazy do Podziemnego Miasta.

Część parkingu. W tle budynek z restauracją i kasą.
Zwiedzanie

W Osówce jest możliwość zwiedzenia podziemi jedną z kilku tras turystycznych zróżnicowanych pod względem trudności, w śród których znajduje się również trasa edukacyjna dla dzieci. Przed wejściem dostajemy kaski ochronne. Należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży, szczególnie latem. Ze względu na niską temperaturę panującą pod ziemią oraz dużą wilgotność, oprócz polara polecam kurtkę przeciwdeszczową. 

Swoją ciepłą kurtkę przewodnik dał rowerzyście, który w letnim stroju postanowił  zwiedzić  podziemia.
W wersji ekstremalnej jest przeprawa łodzią po zalanych korytarzach oraz przejście wąskimi kładkami nad wodą trzymając się lin uczepionych stropu. Wszystko to prawie w całkowitych ciemnościach. Tu okazały się niezbędne kaski, które otrzymaliśmy przed wejściem.W podziemiach zobaczymy m.in. narzędzia i akcesoria wykorzystywane do budowy kompleksu oraz militaria w postaci hełmów i broni z II Wojny Światowej.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych tras zwiedzania, godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Podziemnego Miasta Osówka: www.osowka.pl.

Mapa


Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

10 komentarze:

 1. Góry Sowie - piękne miejsce w Polsce z wieloma tajemnicami. Ja byłem w podziemnej fabryce w Walimiu i muszę przyznać, że te podziemia w Osówce prezentują się ciekawiej. Bardzo dobre zdjęcia. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych wojaży.

  OdpowiedzUsuń
 2. miejsce na pewno może działać na wyobraźnię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mega ciekawie wygląda wszystko! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe miejsce , przewodnik kompetentny , warto pojechać i miło spędzić czas a i zawsze coś nowego się dowiemy ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam w Osówce- w Walimiu i Włodarzu również. Niesamowite, owiane tajemnicą miejsca. A wśród przewodników można spotkać prawdziwych pasjonatów. Godne polecenia :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. MordoKaiserka27 maja 2012 15:15

  Byłem, zobaczyłem, zdobyłem! Odwiedziłem wszystkie obiekty z kompleksu, jednak Osówka spodobała mi się najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedy Niemcy podpisali z Rosją stosowne umowy i uważali, że z ich strony nic im nie grozi, rozpoczęli w 1943 r. budowę ogromnego systemu korytarzy i hal. Co to za bzdury? Pakt o nieagresji z Rosją sierpień 1939, napad Niemiec na Rosję 22 czerwiec 1941, w 1943 roku Niemcy przegrywali z Rosją, dostawali w dupę, groziła im klęska, kopali sztolnie, zeby alianci ich nie zbombardowali...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbombardowali ich wcześniej w 42 r. w Peenemunde. Dlatego powstały sztolnie w Osówce. Ale dzięki za komentarz. Żeby nie było niedomówień, korekta zrobiona (chociaż gdzieś te informacje musiałem wcześniej znaleźć). Pozdrawiam.

   Usuń
 8. Witam, zastanawiam się nad trasą ekstremalną, na 3 od dołu zdjęciu widać, że ludzie mają mokre nogawki (i buty pewnie też) ?? Czy warto wziąć gumowce lub przynajmniej buty na zmianę?

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeszliśmy tą trasą suchą stopą ;) więc nie ma takiej potrzeby.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.