Google+

PragaPraga to jedno z najpiękniejszych i niezwykłych miast Europy. Oblegane przez turystów z całego świata, upodobane przez ekipy Hollywood. Pomimo tłumów przy ważniejszych zabytkach Starego Miasta, Hradczanach, czy na Moście Karola, odpocząć można jedną przecznicę dalej w zacisznej kafejce i poczuć atmosferę tego magicznego miasta.

Dojazd i informacje praktyczne

Ponieważ oprócz autostrad w Czechach płatne są również drogi główne zwane drogami szybkiego ruchu, należy zaopatrzyć się w winietę. Koszt 10 dniowej zakupionej na granicy po stronie Czeskiej to 250 koron (CZK) - ok. 40 zł.  W Polsce np. na stacji benzynowej w pobliżu granicy za taką winietę żądają 50 zł. (!)
Ruch na autostradach jest niewielki z wyjątkiem wjazdu i wyjazdu z Pragi. Na odcinku D11;E67 spotkaliśmy patrol drogówki w czarnej Vectrze. Należy pamiętać o ograniczeniu 130 km/h. 
Wykaz dróg płatnych w Czechach znajdziecie TU.

Zakwaterowanie

Noclegi w Pradze nie są tanie, ale można znaleźć niezłą ofertę w hotelu 3*** ze śniadaniem za ok. 50 zł./noc/os. Wystarczy zajrzeć TU. Sam korzystałem z tych voucherów i mogę z czystym sumieniem wszystkim polecić. Nocowaliśmy w hotelu Rhea i za te pieniądze naprawdę nie ma co narzekać. Co prawda większość tanich hoteli znajduje się z dala od centrum, ale nie stanowi to żadnego problemu. Komunikacja miejska w Pradze jest na najwyższym poziomie i w kilka chwil można dojechać nawet z końca miasta do ścisłego centrum.
Komunikacja

Cała sieć komunikacji miejskiej w Pradze jest zintegrowana i wykupując jeden bilet możemy poruszać się zarówno tramwajami, autobusami jak i metrem. czas oczekiwania na przystankach to ok. 6 min. Nawet w tramwajach zapowiadane i wyświetlane są kolejne przystanki wraz z informacją o przesiadce na metro. W Pradze obowiązuję bilety czasowe. Za kwotę 100 koron ( ok. 16 zł.) możemy poruszać się całą komunikacją miejską do woli przez 24 godz. od pierwszego skasowania biletu. Bilet kasujemy tylko raz na początku.


Warto zobaczyć

Hradczany - dzielnica Pragi z Zamkiem Królewskim oraz przepiękną gotycką katedrą p.w. św. Wita, Wacława i Wojciecha, której strzeliste wieże górują nad całym kompleksem zamkowym.

Katedra

Bazylika św. Jerzego
Godne uwagi są przepiękne ogrody na wałach zamku praskiego, z których rozciąga się wspaniała panorama na miasto. Można przejść tymi ogrodami w dół, kierując się na Małą Stranę i Most Karola.

Ogrody Królewskie (fragment)

Mala Strana - malownicza dzielnica bezpośrednio u podnóża zamku. Znajdują się tam budynki rządowe m.in. gmach Senatu Republiki Czeskiej z przepięknym ogrodem, ambasady oraz okazałe kamienice i ciekawe uliczki.Most Karola - jest jednym z najważniejszych miejsc w Pradze. Do XVIII w. był jedynym mostem na Wełtawie łączącym obydwa brzegi Pragi. Na moście znajdują się zabytkowe figury stworzone przez najwybitniejszych wówczas artystów. Do najbardziej znanych należy figura św. Jana Nepomucena wraz z dwiema tablicami przedstawiającymi utopienie św. Jana Nepomucena w Wełtawie oraz spowiedź królowej Zofii u św. Jana Nepomucena. Obydwie tablice są wytarte do gołej blachy przez turystów, bo przecież każdy musi je dotknąć. Żeby zrobić poniższe zdjęcie bez turystów na pierwszym planie, musiałem po prostu wstrzymać ruch do tej tablicy :)Most Karola

Z obydwu stron mostu znajdują się okazałe bramy.


Stare Miasto - znajduje się po drugiej stronie Wełtawy. Obfituje w niezliczoną ilość zabytków na niewielkiej przestrzeni. Do najważniejszych należy Ratusz Staromiejski z charakterystycznym zegarem Orloj. Co godzinę tłumy oblegają Orloj, aby obejrzeć swoiste przedstawienie.


Rozmiary zegarów są naprawdę imponujące.
W tle kościół Tyński.

Rynek. Po lewej kościół św. Mikołaja 
Muzeum Narodowe
Tańczący Dom
Tańczący Dom to jeden z ciekawszych współczesnych budynków. Swym kształtem przypomina tańczącą parę - stąd jego nazwa. Znajduje się w pobliżu mostu Alojzego (drugi most na południe od Mostu Karola).
Więcej fotek z Pragi znajdziecie w moich albumach Picasa: album1, album2, album3.

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. Jak zawsze perfekcyjny opis z wieloma cennymi radami i adresami. Widzę, że Praga o tej porze jeszcze nie tak zatłoczona. Może się skuszę, chociaż już byłem. Ceny hotelu dla dla dwóch osób wydaje się atrakcyjna. Nic , tylko pakować bagaże. Pojechałbym też dla zrobienia takich nocnych zdjęć jak u Ciebie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Już raz pisałem, powtórzę, że świetny poradnik dla planujących wypad do Pragi. Do tego zdjęcia przednie, zwłaszcza nocne.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozwolę sobie na małą uwagę: Most Alojzego to Most Alojzego Jiraska (Jiráskův most)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie siedzę na booking i szukam hotelu na weekend. Zastanawiam się czy lepiej szukać biura podróży z ofertami wycieczek na weekend, czy samemu zarezerwować hotel i wziąć przewodnik.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.