Google+

Kopalnia złota Złoty StokGłówną atrakcją dla której warto odwiedzić Złoty Stok jest zabytkowa kopalnia złota w której znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad. Można również aktywnie spędzić czas wśród drzew i poczuć się jak Tarzan w największym parku linowym w Polsce.

Trochę historii i ciekawostek


Ok. 1000 lat temu na tym terenie była niewielka osada. Pewnego dnia, jak głosi legenda, mały chłopiec udał się na spacer wzdłuż potoku w którym znalazł duży mieniący się kamień. Jak się okazało, pokryty był drobinkami złota. Od tej poty zaczęli tu przybywać poszukiwacze złota i wypłukiwali je z potoku. Z czasem złota w strumieniu zabrakło. Zaczęli iść w górę rzeki i w skale skąd wypływał strumień znaleźli żyłę złota. Zaczęto drążyć skały. W XIII i XIV w. ściany rozsadzano drewnianymi kołkami namoczonymi w wodzie. Jeśli to nie pomagało, rozpalano ogień i później polewano zimną wodą. Skały pękały jak szklanka. W sumie wydrążono ponad 320 km chodników. Przez jedną szychtę górnicy mogli wkuć się w skałę na ok 4 cm. Najdłuższa żyła złota na tym terenie miała kilka kilometrów.

Złoty potok
Pod koniec XVI w. przyjechała w te tereny bardzo bogata i wpływowa rodzina Fuggerów. Byli oni właścicielami banków w całej Europie i sponsorami wyprawy K. Kolumba do Ameryki. Wykupili oni część terenów kopalni i po pewnym czasie kopalnia wyglądała jak podziurawiony ser szwajcarski. O nieszczęście nie było więc trudno. Pewnego razu w czasie zawału zasypanych zostało ok. 100 górników. Nie zginęli od razu. Zostali odcięci od jedynej drogi wyjścia. Właściciel doszedł do wniosku, że ze względu na wyeksploatowane w tym miejscu złoża nie opłaca mu się ratować górników. Legenda głosi, że jeszcze przez wiele dni słychać było dochodzące z podziemi jęki i wołanie o pomoc, która nigdy nie nadeszła. To tragiczne wydarzenie przypieczętowało świetność Złotego Stoku.  Fugger jako największy inwestor wycofał się. Dopiero 200 lat później do Złotego Stoku przybył J. Schärfenberg, aptekarz z zawodu - alchemik z zamiłowania. W poszukiwaniu eliksiru na długowieczność odkrył tajemniczy biały proszek - arszenik, pozyskując go z tutejszej rudy arszenikowej.

Zwiedzanie

Górnicy obrali sobie za patrona św. Krzysztofa, którego figurę można zobaczyć na początku zwiedzania w Sztolni Gertruda. Gertruda była żoną jednego z zasypanych górników. Weszła ona w labirynty kopalni aby odnaleźć ukochanego męża i już nigdy z niej nie wyszła. Jak głosi legenda pomagała później zabłąkanym górnikom w odnajdywaniu drogi do wyjścia.

Figura św. Krzysztofa

Sztolnia GertrudaZ 1 tony rudy arsenu, czyli 2 pełnych wózków (fot. poniżej) można było wytopić ok. 5 gramów złota. Na  ówczesne czasy było to bardzo dużo. W średniowieczu za jeden złoty pierścionek o wadze 3 gramów można było kupić całą wieś razem z budynkami, okolicznymi polami i wszystkimi mieszkańcami. W XVIII w. złoto miało mniejszą wartość niż w średniowieczu ale wydobywanie go było ciągle opłacalne.


Piec muflowy do wytapiania złota
Formy odlewnicze i "złota sztabka"W kopalni spotkamy się z alchemikiem, który barwną opowieścią przybliży nam sposób odkrycia arszeniku. Po sztolniach oprócz przewodnika oprowadza nas kopalniany gnom, a o dobry humor dba Kaziu - szmaciana lalka. W kopalni zobaczymy również skarbiec. 1066 imitujących złoto sztabek. Jest to całe złoto wydobyte z kopalni przez wszystkich górników w okresie 1000 lat. Wydobyto w sumie 16 ton złota.


W drugiej części kopalni, gdzie dojdziemy spacerkiem przechodząc obok parku linowego, znajduje się unikat w skali Europy i jedyny w Polsce podziemny wodospad. Jest to naturalny wodospad z wód opadowych i podziemnych o wysokości 8 m.
Po II w. św., kiedy Niemcy opuszczali te tereny, wywozili stąd hektolitry wody. Zawierała ona bowiem śladowe ilości arszeniku. Pijąc tę wodę w kopalniach uzależnili się od niej. W ten sposób stopniowo się odtruwali.  


Na koniec zwiedzania kopalni, wyjeżdżamy na zewnątrz podziemną kolejką. 
W pobliżu kopalni złota znajduje się wystawa minerałów. (wejście w cenie biletu do kopalni) Dla turystów przewidziano ponadto dużo atrakcji m.in.: płukanie złota, pokaz i wybijanie złotych monet. 

Wszelkie informacje, atrakcje oraz ceny biletów na oficjalnej stronie kopalni: http://kopalniazlota.pl/
Więcej zdjęć w mojej galeriiPołożenie

Złoty Stok znajduje się ok. 20 km. na wschód od Kłodzka.

   
Lokalizacja

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.