Google+

Zamek Bolków

Zamek Bolków - jest jednym z największych zamków na Dolnym Śląsku. Cechą charakterystyczną zamku jest 25 metrowa wieża. Jako jedyna budowla tego typu w Polsce posiada kształt klinowy. Potężne mury zamku skutecznie broniły twierdzy podczas wojen husyckich, a podczas II Wojny Światowej zamek w Bolkowie był siedzibą administracji niemieckich tajnych fabryk zbrojeniowych.


Budowę zamku rozpoczął w połowie XIII w. książę Bolesław II Łysy zwany Rogatką (ze względu na jego rogaty charakter). Po jego śmierci budowę kontynuował jego syn Bolko I Wielki. Powstała wtedy wieża, która do dziś wyróżnia ten zamek. W późniejszym okresie zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a obecny kształt uzyskał dopiero w XVI w.


Jak dojechać


Zamek znajduje się w centrum Bolkowa w woj. dolnośląskim, ok. 30 km. na wschód od Jeleniej Góry drogą E65, ok. 80 km. na południowy zachód od Wrocławia. Przed samym zamkiem znajduje się płatny parking. (2 zł.)

Zwiedzanie


Do zamku prowadzą dwie bramy. Pomiędzy nimi znajduje się wąskie przejście zwane szyją bramną.  Po jej przejściu w chodzimy na Dziedziniec Turniejowy. Dopiero teraz widać wewnętrzne mury zamku. Obok stoi biały budynek - Dom Straży, w którym jest kasa biletowa.

ceny biletów: 7 zł., ulgowy 4 zł.
aktualne ceny biletów oraz godz. wstępu znajdziecie TU.Po zakupieniu biletów, przechodzimy drugą bramą na Dziedziniec Wielki, a następnie na Dziedziniec Główny. Tam znajduje się wejście do Wielkiej Wieży - baszty obronnej w kształcie klina. Za względu na swój kształt miała ona duże znaczenie podczas obrony. Jej ostrze skierowane było w stronę największego zagrożenia podczas oblężenia. Dzięki temu kule armatnie ześlizgiwały się po murze, nie wyrządzając poważniejszych szkód. Z baszty rozciąga się przepiękny widok na pobliską okolicę. 

     

Obok wejścia do baszty znajduje się tzw. cysterna, w której gromadzono śnieg i wodę. Na Dziedzińcu Głównym znajduje się muzeum, w którym zobaczymy eksponaty związane z zamkiem - między innymi miecz księcia Bolka II. 

Cysterna
Dziedziniec Główny

muzeum

Miecz Bolka II
Z Dziedzińca Głównego znajdują się wejścia do dawnych części mieszkalnych oraz gospodarczych zamku. Ówczesne budynki mieszkalne posiadały 3 kondygnacje. W chwili obecnej są mocno zrujnowane. Z części mieszkalnych znajduje się wyjście na Dziedziniec Zewnętrzny. 

Część mieszkalna zamku
Dziedziniec Zewnętrzny

Atrakcje turystyczne

O propagowanie kultury oraz liczne atrakcje związane z zamkiem i dawnymi obyczajami dba tutejsze Bractwo Rycerskie. W sezonie letnim organizowane są tu często turnieje rycerskie oraz zawody kusznicze. Turyści mają okazję zapoznać się z obyczajami rycerskimi oraz podziwiać stroje z epoki. Nawet podczas naszej obecności mieliśmy okazje do krótkiej obserwacji przygotowań do takiej imprezy. 

Największą i najbardziej znaną coroczną imprezą jest Castle Party. Jest to największy festiwal muzyki gotyckiej w Europie Wschodniej. Organizowany jest w sezonie wakacyjnym. 

Więcej zdjęć z zamku w moim albumie TU.Wyświetl
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

3 komentarze:

 1. W najbliższy weekend, czyli już od jutra - Dni Bolkowa!
  tu kalendarium -http://koncertyyy.pl/koncert/dni-bolkowa-2011-bolkow/21067/

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamek robi wrażenie, szczególnie widok od strony drogi na Jelenią Górę jest niesamowity. Nie wiedziałem, że są tam takie fajne imprezy plenerowe. Zamek na pewno warty zobaczenia i promowania, co jak zwykle dobrze zrobiłeś.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie warto odwiedzić!

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.