Google+

Kościół modrzewiowy w Bachórcu

Drewniany kościół pw. św. Katarzyny usytuowany jest na obszarze parafii rzymskokatolickiej w Bachórcu. Jest przykładem drewnianej architektury doby baroku i wchodzi w skład zabytków Szlaku Architektury Drewnianej. Zachowana do dzisiaj świątynia powstała w latach 1760-1763 z fundacji ówczesnego właściciela dóbr bachórzeckich Antoniego z Siecina Krasickiego oraz staraniem plebana Jana Rymarskiego. 

Kościół służył parafii dwa wieki. Był dwukrotnie odnawiany - najpierw w 1856 r., a potem w 1915. Podczas obydwu wojen odniósł niewielkie uszkodzenia. Był użytkowany do lat 60 ub. wieku. Remont w latach 2000 przywrócił świątyni pierwotny wygląd.  


Dziś pięknie odnowiona świątynia jest budowlą trójnawową, z korpusem w kształcie prostokąta, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Nie ma żadnych informacji dotyczących możliwości zwiedzenia wnętrza, które zdobione jest neobarokową XIX wieczną polichromią figuralno-ornamentową. 
Obok kościoła znajduje się murowana parawanowa dzwonnica z 1905 r. 

Położenie na mapie:Wyświetl większą mapę
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

5 komentarze:

 1. Ciekawe miejsce, niesamowite takie drewniane budowle. Tyle czasu, taki kunszt! Większość rzemieślników, anonimowych zresztą odeszła....
  Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że te zabytkowe drewniane kościoły, przeważnie są pozamykane - na trzy spusty. Piszę "szkoda", bo to co najpiękniejsze - jest wewnątrz. Często bardzo żałuję, że nie mogę zobaczyć wnętrza. Szukać proboszcza, czy kościelnego - nie warto. Za darmo nie przyjdą a czas przeważnie goni i trzeba jechać dalej. Z zewnątrz budynek prezentuje się pięknie. Jak do renowacji użyto dobrego drewna - to postoi następne sto lat. Ładne zdjęcia, tylko brak frontu budynku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W kilku drewnianych kościółkach udało mi się być w środku i rzeczywiście ich wnętrza są niesamowite. Do tego dochodzi zapach starego drewna i skrzypiąca podłoga. Niepowtarzalny klimat mają takie miejsca. Ten z zewnątrz prezentuje się bardzo ładnie. Szkoda, że sporo z takich obiektów spłonęło przez nieuwagę ludzi :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Niech będzie to małą zapowiedzią pokazania Wam kilku najpiękniejszych kościołów i cerkwi drewnianych na Podkarpaciu. Obiecuję fotki również wnętrz :) Grześ, robiłem z tej strony gdzie było światełko i możliwość. Jak pewnie zauważyłeś, strasznie to wszystko jest obrośnięte drzewami. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię drewniane kościółki, w taki słoneczny dzień dodatkowo zyskują na wyglądzie. Szkoda, że zamknięty. W niektórych cerkwiach Beskidu Niskiego i Bieszczad funkcjonuje zwyczaj, że klucz znajduje się w pobliskim gospodarstwie i za niewielka opłatą można te kościoły zwiedzić. Naprawdę czasem można się wkurzyć, gdy po dojściu do celu po czasem kilkugodzinnej wędrówce mozna co najwyżej pocałować klamkę. Czekam na następne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.