Google+

Szczebrzeszyn


"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie" - ten fragment wiersza Brzechwy zrobił tak wielką furorę, iż powszechne jest mniemanie, że miasteczko z tego łamańca językowego jest wymysłem poety. Tymczasem Szczebrzeszyn istnieje naprawdę, należy do najciekawszych i najstarszych miast Roztocza.


Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z czasów Kazimierza Wielkiego z połowy XIV wieku. W 1593 r. włość szczebrzeską nabył Jan Zamoyski i włączył ją do Ordynacji Zamojskiej. Od 2 poł. XV w. do rozbiorów Szczebrzeszyn był stolicą prywatnego feudalnego powiatu, wyłączonego spod jurysdykcji państwa. 
Zwiedzanie

Na zwiedzanie należy przeznaczyć ok. 1 godziny. W tym czasie jesteśmy w stanie zobaczyć najciekawsze zabytki i główną atrakcję miasta - pomnik chrząszcza nad potokiem. Samochód można pozostawić w uliczce z lewej strony ratusza (pl. Kościuszki). Jest ona na tyle szeroka, że parkują tam nawet autokary turystyczne. 

W centrum miasteczka znajduje się rozległy rynek z ratuszem z 1840 r., na którym stoi pomnik chrząszcza. Obok rynku znajduje się renesansowy kościół św. Mikołaja, do którego prowadzi barokowa brama. Przed wejściem do świątyni, po prawej stronie, stoi figura z połowy XVIII w., przedstawiająca postać Najśw. Marii Panny, stojącej na kuli ziemskiej i depczącej węża -symbol zła.
wnętrze kościoła św. Mikołaja
Po drugiej stronie rynku znajduje się synagoga z XVII wieku. Jeszcze przed II wojną, Żydzi stanowili niemal połowę mieszkańców Szczebrzeszyna. W 1942 r. społeczność żydowska miasteczka przestała istnieć. Część wywieziono do obozów zagłady, m.in. na Majdanek do pobliskiego Lublina, a większość rozstrzelano na terenie miejscowego kirkutu. 

SynagogaRzeźby przed synagogą. W tle kościół św. Katarzyny

Synagoga została spalona przez Niemców w 1940 r. Po wojnie, w latach 60 ub. wieku została odbudowana dla potrzeb placówek kultury. Wewnątrz w głównej sali modlitewnej organizowane są obecnie wystawy. Na ścianach można jednak dostrzec okazałe sztukaterie. 

Wnętrze synagogi


Idąc dalej wąską uliczką prowadzącą lekko pod górkę, dojdziemy do jednego z największych w tej części kraju kirkutów. Cmentarz zajmuje powierzchnię prawie 2 hektarów. Znajduje się na nim widocznych ok. 400 macew. Duża część z nich jest przewrócona bądź zapadnięta. Szacuje się, że pod warstwą ziemi może znajdować się ok. tysiąca nagrobków (według niektórych źródeł nawet 2 tys.). Najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku. Niedaleko głównego wejścia do cmentarza znajduje się mała kwatera z trzema macewami żydowskich mędrców. Jeden z trzech nagrobków jest wrośnięty w drzewo. Nieco dalej znajduje się pomnik upamiętniający martyrologię Żydów ze Szczebrzeszyna i okolic w czasie wojny. Z cmentarza udajemy się pod pomnik chrząszcza, który znajduje się nieco dalej od centrum. Idąc tam pieszo, za kirkutem należy skręcić w prawo w ul. Zamkową. Jest to wąska uliczka prowadząca w dół do ul. Klukowskiego. Jeśli potem skręcimy w lewo, dojdziemy do centrum, a w prawo do pomnika chrząszcza. Można też wrócić do samochodu drogą, którą tu przyszliśmy i podjechać pod sam pomnik. Po drodze wstępujemy jeszcze do kościoła św. Katarzyny, który znajduje się w pobliżu. Wyróżnia go wysoka czworoboczna wieża. Niestety, dostęp do wnętrza obydwu kościołów (św. Mikołaja i św. Katarzyny) były ograniczony żelazną kratą, przez którą z trudem można było przecisnąć obiektyw aparatu.

Kościół św. KatarzynyPomnik chrząszcza znajduje się przy ul. Klukowskiego, ok. 650 metrów od centrum i miejsca, gdzie wcześniej zostawiliśmy samochód. Charakterystycznym punktem niedaleko pomnika jest duży budynek z cegły i białego kamienia, który kiedyś pełnił funkcję ordynackiego młyna. Obok młyna znajduje się miejsce, gdzie można pozostawić samochód. Pomnik zaś znajduje się po drugiej stronie ulicy. Drewniana rzeźba chrząszcza stojąca nad źródłem jest hołdem mieszkańców miasteczka dla bohatera wiersza Brzechwy, który rozsławił Szczebrzeszyn w kraju i na świecie. 

Dojazd

Szczebrzeszyn leży ok. 20 km. na zachód od Zamościa. Znajduje się bezpośrednio na trasie nr 74 prowadzącej z Zamościa do Kielc.


Wyświetl większą mapę

Niektóre części tekstu zaczerpnięte zostały z publikacji: "Miniprzewodnik Roztocze" wydawnictwa ATUT Biuro Promocji Zamość. Przewodnik polecam jako kompendium niezbędnych informacji o zabytkach i ciekawych atrakcjach turystycznych Roztocza. 

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

9 komentarze:

 1. Pięknie zmieniło się miasto. Świetna relacja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie byłam w Szczebrzeszynie, chociaż zwiedzałam okolice.
  Piękny zakątek wart zobaczenia.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj, pięknie pokazałeś główne atuty tego miasta. Przyjemnie wspominam moje tam pobyty, ale było to już dawno - jeszcze w zeszłym wieku. Widać dbałość o miasto, wszystko ładnie odnowione. Większość miejsc widziałem, tylko kirkut jest dla mnie nowością.
  Z chęcią tam jeszcze powrócę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny wypad. Z ogromną przyjemnością przeczytałam relację z podróży. Zdjęcia oczywiście super. Kiedyś musimy się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślałam,że Szczebrzeszyn został stworzony tylko na potrzeby wiersza,a tu proszę-istneje naprawdę i ma bardzo ciekawą historię.

  P.S. Często tu zaglądam,ale zazwyczaj nie komentuję.
  Ale to wszystko z podziwu ;)


  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy rzeźba które wykazały,

  http://ventanadefoto.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantastyczna wycieczka i piękne ilustracje. Odwiedziłem to miasteczko i zachęcam wszystkim aby przy planowaniu wycieczek przez Roztocze pamiętali o tym pięknym miejscu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny tekst poparty dobrymi zdjęciami. Po prostu krótko i na temat. Tak moim zdaniem powinny wyglądać opisy wycieczek po ciekawych miejscach. Jadę tam i zabieram Ciebie jako przewodnika.

  Pozdrawiam :-)

  Post scriptum. Jeżeli dla kogoś jest tu zbyt mało informacji to zawsze przecież może doczytać szczegółów np. w wikipedii.

  A.Z.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowo :) Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.