Google+

Podziemia Opatowskie

Położenie Opatowa na styku ważnych szlaków handlowych, przyczyniło się do ciągłego powiększania magazynów kupieckich. Powstała w ten sposób rozległa sieć podziemnych piwnic i korytarzy, które z łatwością można było drążyć w podłożu lessowym.
Piwnice, które służyły przede wszystkim do przechowywania żywności, zaczęły powstawać już w średniowieczu. Jednak za okres budowy na większą skalę przyjmuje się przełom XV i XVI wieku. Początkowo składy kupieckie znajdowały się jedynie pod kamienicami. Z czasem zaczęto drążyć pomieszczenia pod placami i ulicami. Powstało w ten sposób podziemne miasto z trzema kondygnacjami o głębokości 15 metrów i długości korytarzy ok. 4 km. W celu zapewnienia odpowiednich warunków do przechowywania żywności, zadbano nawet o system wentylacyjny oparty na naturalnej grawitacji. Polegał on na wydrążeniu pionowych szybów, które pod odpowiednim kątem przechodziły przez każdą kondygnację, łącząc się z powierzchnią.

Widoczna warstwa lessu

Zwiedzanie

W chwili obecnej pod powierzchnią znajduje się 46 łukowo sklepionych komór połączonych korytarzami i schodami, tworząc podziemną trasę turystyczną o długości ok. 400 m. Temperatura wewnątrz uzależniona jest od pory roku i wynosi od 5 st. C do 12 st. C. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem o pełnych godzinach pn-sob 9.00-18.00; niedz. i święta 11.00-17.00. Czas zwiedzania ok. 40 min.

Wejście do podziemi

Główne sale posiadają swoje nazwy. Przechodzimy przez: Żmigród, Mała Lessowa, Górnicza, Strzelnica, Partyzancka, Kupcowej, Składowa Lessowa, Przechowalnia, Kupiecka, Geologiczna, Izba Wystaw Staroci, Zabytki Kanclerskiego Grobu.

Żmigród

W poszczególnych salach można obejrzeć różne wystawy, nawiązujące do ważnych wydarzeń ziemi opatowskiej, etnografii oraz odkryć geologicznych. Wszystkie informacje w niezwykle barwny i ciekawy sposób podane są przez przewodnika.
W jednej z komór zachowany został kopalniany wystrój, pozostawiony na pamiątkę górników, którzy odkrywali i zabezpieczali podziemia. 

Sala Górnicza

W obliczu zagrożenia, w niespokojnych czasach najazdów tatarskich, podziemne miasto dawało mieszkańcom Opatowa również schronienie. Z tymi wydarzeniami związana jest opatowska legenda: Kiedy podczas jednego z najazdów Tatarzy nie znaleźli ludzi w mieście, domyślili się, że muszą chować się gdzieś w podziemiach. Odczekali kilka dni zastawiając pułapkę na wychodzących na powierzchnię, niczego nie spodziewających się mieszkańców. Wzięli z jasyr ludzi, rabując i podpalając miasto. W tym czasie zasypała się cześć korytarzy, odcinając jedyną drogę przebywającej tam kobiecie. Pogrzebana żywcem biedaczka  została tam na zawsze. Dziś po korytarzach błąka się jej duch pod postacią "Białej Damy".

Biała Dama
Wojenna Strzelnica, to pomieszczenie, gdzie w czasie II wojny światowej dokonywano prób broni ręcznej i maszynowej. Warto w tym miejscu wspomnieć o słynnym oddziale partyzanckim "Jędrusie", którym poświęcona została jedna z sal - Partyzancka. Oddział składał się z młodych chłopców w wieku gimnazjalnym, którzy wsławili się m. in. rozbiciem więzienia w Opatowie. Uwolnili oni 80 osób, spośród których większość skazana była na śmierć przez gestapo. W czasie tej heroicznej akcji, oddział "Jędrusiów" liczył zaledwie kilkanaście osób, podczas gdy niemiecki garnizon ok. 380 żołnierzy.

Wojenna Strzelnica

W następnych pomieszczeniach zobaczymy m. in. ekspozycje oręża rycerskiego, rzeczy codziennego użytku kupców opatowskich, wystawę garncarstwa regionalnego oraz eksponaty krzemienia z dawnej kopalni neolitycznej z okolic Ożarowa. Dojazd i położenie

Opatów leży w woj. świętokrzyskim, mniej więcej w połowie drogi nr 74 biegnącej z Kielc do Kraśnika. Z południa na północ, Opatów przecina międzynarodowa E371. Wejście do Podziemi Opatowskich znajduje się w centrum historycznego rynku, na Placu Obrońców Pokoju 18. Samochodem osobowym można wjechać i zaparkować praktycznie w pobliżu samego wejścia do podziemi.  Wyświetl większą mapę
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

7 komentarze:

 1. Zdjęcia wyszły bardzo dobrze. Ciekawe miejsce ze względu na historię i że to trasa podziemna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujące podziemia. Profesjonalnie opisałeś atrakcje tej trasy turystycznej. Byłem tam w latach 80 - tych i niewiele już pamiętam. Chyba zmieniły się lampy na bardziej pasujące do tych wnętrz. W ogóle bardzo udane zdjęcia.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Trasy podziemne to jedne z moich ulubionych :) Bardzo ładne zdjęcia; my dopiero od niedawna mamy sprzęt który jako-tako fotografuje podziemia, a nie jest to łatwe :). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejne niesamowite korytarze podziemne. Prawdę mówiąc nie zdawałam sobie sprawy, że tak dużo mamy takich atrakcji. Jak zawsze Twoja relacja pobudza mój apetyt na kolejną wycieczkę w Polskę :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Witku ponownie pokazujesz atrakcyjne miejsce, można powiedzieć, że podziemia stają się Twoją specjalnością ;) Bardzo ciekawy fotoreportaż. Dla mnie to coś nowego w przeciwieństwie do Wiesia, który jest chyba w naszym gronie największym obieżyświatem :) Warunki zdjęciowe trudne - fotki udane, wypada pogratulować :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie raz miałam ochotę zwiedzić te podziemia. Warto.

  OdpowiedzUsuń
 7. taki wypad na weekend można urozmaicić strzelnica. cennik nie jest wcale jakiś wygórowany, ale można spedzic super czas. Naprawde można się fajnie bawic; )

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.