Google+

Szumy nad Tanwią


Są częścią szlaku szumów, jednego z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych szlaków turystycznych na Roztoczu. Tworzą go liczne, choć niewielkie wodospady zwane potocznie szumami.
Roztocze, to przede wszystkim kraina nie skażonej przyrody. Istny raj dla miłośników pieszych wędrówek oraz rowerowych przejażdżek. Turyści zmotoryzowani docenią łatwy dojazd w pobliże najważniejszych atrakcji turystycznych i pomników przyrody bez konieczności przemierzania pieszo kilku kilometrowych szlaków. Niewątpliwie do takich miejsc zaliczyłbym rezerwat "Nad Tanwią". Położony jest w dolinie rzeki Tanew, u ujścia potoku Jeleń w okolicach miejscowości Rebizanty. Największą osobliwość rezerwatu stanowi rząd 24 progów tworzących widowiskowe wodospady. Właśnie w tym miejscu znajduje się jedna z najwyraźniej zaznaczonych granic geologicznych pomiędzy Europą fałdową i płytową. 
Cały szlak szumów oznaczony niebieskimi znakami jest długości ok. 17 km. Jednak nie oszukujmy się, przeciętny Kowalski nie będzie maszerował przez kilkanaście kilometrów, żeby zobaczyć "jakieś tam wodospady". On chce zobaczyć TO zaraz, bez długiego i męczącego chodzenia. Najlepiej, żeby jeszcze podjechać pod same wodospady samochodem. Da się? - Oczywiście, że się da :) Z drugiej strony, nie każdy jest wytrawnym piechurem, bądź nie każdy ma po porostu na to czas. Dlatego, moi drodzy czytelnicy, przedstawię Wam w tym miejscu dwie wersje "zaliczenia" wodospadów do wyboru.

W pierwszej wersji proponuję zostawić samochód na parkingu (P1) przy głównej drodze drodze i udać się na miły spacer brzegiem Tanwi szlakiem geoturystycznym. Po drodze mijamy kilka pojedynczych szumów oraz  niewielkich kaskad. Po kilkunastu minutach dochodzimy do miejsca, gdzie w zasięgu wzroku jest ich już kilkanaście. Przy końcu wodospadów znajduje się drewniany mostek, po którym możemy przejść na drugą stronę i powrócić drugą stroną brzegu. Z parkingu do szumów jest ok. 1 km, zaś cała ścieżka dydaktyczna ma długość 3 km. Jej walorem są rozmieszczone co 200 m ławeczki i tablice informacyjne.W drugiej wersji można podjechać samochodem w miejsce, gdzie znajduje się największa ilość kaskad i wspomniany wcześniej drewniany mostek. Prowadzi tam polna ubita droga. Z głównej drogi należy skręcić za mostem (widoczny na zdjęciu u góry za znakiem) w prawo i po ok. 700 metrach na rozwidleniu jeszcze raz w prawo. Znajduje się tu drugi parking (P2), a w sezonie turystycznym jakaś budka z przekąskami. Stąd już do szumów zaledwie kilka kroków. W tym pięknym miejscu miałem okazję być dwukrotnie o różnych porach roku. Na wiosnę (fot. powyżej) i późną jesienią, gdzie zabrałem już ze sobą statyw i filtry. W takich sytuacjach czas przestaje dla mnie istnieć, a ja w całości oddaję się swojej pasji - fotografowaniu.


LokalizacjaPokaż Szumy nad Tanwią na większej mapie
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

7 komentarze:

 1. Byłam tamtego lata, niestety, pogodę miałam deszczową, co nie zmienia faktu, że to przepiękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapomniałam o tym miejscu. Piękna relacja, oj zamarzyłam o tym miejscu! Nie byłam tam w słoneczny dzień, zawsze pochmurno a nawet deszcz. Może tym razem będzie lepiej. Dzięki za przypomnienie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Efekt jedwabiu,w wody zwiększa się jego pięknem.

  Pozdrawiam

  http://ventanadefoto.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 4. Opisałeś jedno z ładniejszych miejsc, jakie wspominam z mojego pobytu na Roztoczu. Mój szlak był trochę dłuższy, zawitałem do ujścia Jelenia do Tanwi. Prawdziwe uroczysko. Podobno teraz pozmieniano przebieg szlaków i nie wszystko można zobaczyć. Całe Roztocze miło wspominam, a Twoje (świetne) fotki te wspomnienia odnowiły.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia, w takiej okolicy z przyjemnością zostałabym na dłużej, nie wspominając już o olbrzymiej ilości zdjęć. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie jutro się tam wybieramy. I nie mamy czasu na 17 km - dziękuję więc za cenne wskazówki dotyczące skrócenia trasy.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.