Google+

Przemyskie podziemia


1000-letni gród odkrywa swój podziemny świat. Zobacz historyczne piwnice pamiętające okres średniowiecza oraz zabytkowy kolektor.

Podziemne trasy turystyczne cieszą się coraz większą popularnością. W ostatnim czasie również i Przemyśl dołączył do grona miast, które mogą poszczycić się zabytkowymi podziemiami. W skład udostępnionej obecnie trasy wchodzą dwukondygnacyjne piwnice znajdujące się pod budynkiem Urzędu Miasta oraz nowo oddany odcinek siedemnastowiecznego kolektora o długości ok. 120 m. Ale to jeszcze nie koniec. W planach jest jeszcze połączenie do obecnego kolektora wielokondygnacyjnych piwnic z sąsiednich kamienic i utworzenie sieci podziemnych korytarzy.

Mówi się, że największe skarby i zagadki skrywa ziemia. Powiedzenie to doskonale wpisuje się w historię przemyskiego ratusza, a zwłaszcza tego, co znajduje się pod nim. Odkryte piwnice są częścią pierwotnej zabudowy miasta z czasów średniowiecza (XV wiek). Najgłębsza część piwnic znajduje się 10 m. pod powierzchnią terenu i w chwili obecnej nie jest jeszcze udostępniona do zwiedzania. Na najniższym poziomie utrzymuje się bardzo niska temperatura powietrza. Znajduje się tam pomieszczenie, w którym przechowywano kiedyś lód.

Jedna z najgłębszych części piwnic
    
Udostępnione w 2012 r. piwnice szybko stały się ulubionym miejscem artystów. Odbywają się tu koncerty muzyki kameralnej, wystawy oraz spotkania autorskie. Stałe wystawy przybliżą nam historię Przemyśla.Najnowszą atrakcją udostępnioną dla turystów, jest zabytkowy kolektor. Został zbudowany w całości z kamienia zgodnie ze sztuką średniowiecznych mistrzów, budząc podziw współczesnych architektów. Odprowadzał wody opadowe i nieczystości z okolic wzgórza zamkowego do Sanu na długości ok. 800 m. W latach osiemdziesiątych XX wieku został zinwentaryzowany i dostrzeżono w nim potencjał do stworzenia podziemnej trasy turystycznej. Przejście 120 m wąskim odcinkiem dostarcza ciekawych wrażeń. Wychodzi się specjalnie wybudowanym do tego celu wyjściem we wschodniej części Rynku.

Po przemyskich podziemiach oprowadzała mnie Marzena Opaluch, przewodnik terenowy na woj. podkarpackie. Tel. 606674323. Do Waszej dyspozycji jako indywidualny przewodnik. Dzwońcie śmiało, jeśli będziecie w Przemyślu i okolicach :)

Informacje praktyczne

Wejście do przemyskich podziemi znajduje się przy budynku Urzędu Miasta, ul. Rynek 1, wyjście na płycie w Rynku. „Piwnicę Artystyczną pod Niedźwiadkiem” wraz ze 100 m. odcinkiem kolektora z wyjściem na płycie Rynku można zwiedzać w następujących terminach:

w sezonie turystycznym (od 1 kwietnia do 31 października) 
we wtorki i środy w godzinach od 10.00 do 16.00 oraz
od czwartku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00. 
Poza sezonem turystycznym (od 1 listopada do 31 grudnia) 
od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 15.00. 

Bilety w cenie 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy). Obsługą zwiedzających zajmuje się Oddział PTTK im. dr Mieczysława Orłowicza w Przemyślu. Zwiedzający będą oprowadzani w języku polskim i angielskim. Wejścia do podziemi co pół godziny.

więcej zdjęć w albumie


Mapa

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

19 komentarze:

 1. Świetne miejsce, mroczne i tajemnicze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że takie trasy podziemne powstają. O ile kiedyś były atrakcją samą w sobie, dzisiaj muszą pokazać coś więcej, by przyciągnąć turystów. Koncerty i wystawy to dobry pomysł. Fajnie byłoby zobaczyć też, jak kiedyś przechowywano lód. Doskonałe zdjęcia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie odwiedzam takie miejsca, a w Przemyślu jeszcze nie byłam, może nadarzy się okazja pojechać.

  OdpowiedzUsuń
 4. W przemyślu byłam tylko rpzejazdem jadąc na Ukrainę kilka razy.Może w końcu się uda tam zostac na dłużej np. podczas Wachlarza. Wtedy te podziemia beda na liście 'must see'.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, nie lubie byc pod ziemia, ale raczej tyczy sie to kopaln i jaskin. Miejsca historyczne to inna bajka:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też jestem taką osobą, która lubi takie miejsca. Ciekawią mnie, a poza tym nie zawsze są tak popularne, co moim zdaniem dodaje jeszcze większej tajemniczości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam podziemia - jak kiedyś trafię do Przemyśla to postaram się zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 8. W Opolu też podobne są z tego co pamiętam, przez sekundę myślałam, że to tam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe i niesamowite miejsce, w warszawie polecam podziemia pod Rynkiem Starego Miasta , wejście z Muzeum Historycznego. Chcieliśmy zobaczyć podobną trasę w Opatowie ale w sobotę było zamknięte.

  OdpowiedzUsuń
 10. widzieliśmy już wiele podziemi w Polsce, ale w tych w Przemyślu jeszcze nie byliśmy. Zdjęcia zachęcają :) jest o czym myśleć. dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzień dobry. Jeśli można to proszę o aktualizację dotyczącą możliwości zwiedzania Podziemi.

  Od 1 kwietnia 2015 zostaną udostępnione do zwiedzania podziemia pod gmachem Urzędu Miejskiego w Przemyślu wraz ze 100-metrowej długości kolektorem z wyjściem na płycie Rynku.

  Będą one czynne w sezonie turystycznym (od 1 kwietnia do 31 października) we wtorki i środy w godzinach od 10.00 do 16.00 oraz od czwartku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00.

  Po sezonie turystycznym (od 1 listopada do 31 grudnia) podziemia będą czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 15.00.

  Bilety w cenie 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy). Obsługą zwiedzających zajmie się Oddział PTTK im. dr Mieczysława Orłowicza w Przemyślu.

  Zwiedzający będą oprowadzani w języku polskim i angielskim. Wejścia do podziemi co pół godziny.

  Pozdrawiam

  Przemysław Grządziel

  OdpowiedzUsuń
 12. W Przemyslu bywalam nie raz, piekne miasto, ale w podziemiach jeszcze nie mialam okazji sie przejsc, a widze, ze warto.

  OdpowiedzUsuń
 13. Właśnie mam podziemia przemyskie "na świeżo".Wczoraj właśnie zwiedzałam małą co prawda cząstkę Przemyśla,ale zaczęłam od podziemi.Naprawdę robi wrażenie,a dowiedziałam się ,że w następnym roku zostanie udostępniona następna część...Bardzo rzeczowo i profesjonalnie a przy tym ciekawie osoba przekazywała informacje na temat tego miejsca.Mam nadzieję ,że kogoś zachęciłam....

  OdpowiedzUsuń
 14. Podziemia lubię, więc kolejne "do zaliczenia" cieszą. Na mnie duże wrażenie zrobiły te w Sandomierzu, Przemyśl czeka nadal na odwiedzenie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Trzeba będzie się kiedyś tam wybrać.
  Polecam też podziemia w Sandomierzu.

  OdpowiedzUsuń
 16. W sąsiednim Jarosławiu znajdują się również bardzo rozległe podziemia i dwie trasy turystyczne, w tym jedna bardzo innowacyjna, udostępniona niespełna rok temu. Warto wiedzieć i zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.