Google+

Zamiast rogalińskich dębów


...czyli szukanie fotograficznych inspiracji w najbliższej okolicy.


Rogalińskie Dęby to jedne z najbardziej znanych pomników przyrody w Polsce. Oprócz wartości przyrodniczych, a także historyczno-kulturowych, te kilkusetletnie dęby są niezwykle fotogeniczne. Dlatego Rogaliński Park Narodowy jest celem wielu wypraw fotograficznych. Rogalińskie dęby można często znaleźć w portfolio profesjonalnych fotografików krajobrazowych.

Dla wielu fotoamatorów, problem pojawia się, gdy wspomniana atrakcja znajduje się na drugim końcu Polski i z jakiś przyczyn w najbliższym czasie po prostu się tam nie wybierają. Problem ze znanymi miejscami jest jeszcze taki, że zostały one obfotografowane już ze wszystkich stron. Nasze zdjęcia muszą być naprawdę dobre, aby mogły się w jakiś sposób wyróżnić. Jak nie trudno się domyślić, takich zdjęć nie zrobimy na zwykłej wycieczce podczas spaceru. Poważne podejście do tematu, to skomplikowana operacja logistyczna wymagająca dobrego zaplanowania wyprawy i wielu wyrzeczeń. Pobudka w środku nocy, dotarcie do celu i oczekiwanie na ten jeden moment jest czymś normalnym. To niemal rutyna, aby uchwycić nasz cel o świcie w porannej mgle lub w łagodnych pierwszych promieniach słońca. Dla śpiochów, czyli niestety również i dla mnie, pozostają zachody słońca ;)

Jeśli macie do Rogalina kilkaset kilometrów i nie jesteście fotograficznymi masochistami, to spróbujcie poszukać fotograficznych obiektów w pobliżu waszego domu. Z pewnością znajdzie się jakieś samotne drzewo i nie musi wcale być to dąb. Niewielki staw będzie dodatkowym atutem, a odbite w wodzie korony drzew, dodadzą zdjęciom szczególnego uroku. Co zyskacie w zamian? Doskonalicie swój fotograficzny warsztat, "wasze" drzewa nie będą krążyły po internetach w dziesiątkach, czy setkach podobnych lub co gorsze lepszych wersjach. Będą po prostu wasze.


Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

6 komentarze:

 1. Mądre! podobne przemyślenia miałam dziś rano, zainspirowało mnie zestawienie drzew pomnikowych w Polsce, które przecież są w każdej gminie, no może powiecie. Czyli tak naprawdę blisko każdego z nas... To masz plan na spacer poświąteczny. Dzięki za inspiracje!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę. Co dwie głowy, to nie jedna :) Dzięki za podpowiedź.

   Usuń
 2. Drzewa szczególnie bez liści są wyjątkowo piękne i tajemnicze, Dęby w Rogalinie widziałam latem czy już jesienią, niestety wszystkie bardzo ucierpiały w wyniku wiatrów. Lasy w okolicach Rogalina pełne są połamanych drzew. Wyglądały przygnębiająco. Zdjęcia piękne, po prostu trzeba wziąć aparat i wyjść z domu..nawet w Święta! Miłego świętowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mażeno, jeśli chodzi o święta, to spacery są wysoce wskazane, nawet bez aparatu ;) Miłego!

   Usuń
 3. Krajobrazy pięknie. Zawsze wiedziałam, że warto wstać przed świtem i oglądać przyrodę budzącą się do życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed świtem zdjęcia wyglądałyby zapewne ciekawiej. Jednak nigdy nie udaje mi się wstać tak wcześnie ;) Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.