Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka - stanowi do dziś jedną z największych tajemnic III Rzeszy. Znajduje się na terenie Gór Sowich, gdzie Niemcy w perfekcyjny sposób wykorzystali ukształtowanie terenu oraz występujący tu gnejs - twardą skałę, która miała stanowić doskonałą osłonę dla projektu o kryptonimie Riese (niem. olbrzym).
Eksponat z filmu "Tajemnice Twierdzy Szyfrów" |
Trochę historii i ciekawostek
W 1943 r. Niemcy rozpoczęli budowę ogromnego systemu korytarzy i hal. Cel prac utrzymywany był w tajemnicy, lecz w pamiętnikach Alberta Speera - architekta A. Hitlera - znaleziono fragmenty świadczące, że była to główna, najmocniej strzeżona i najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera. Niestety, żadne dokumenty dotyczące projektu Riese nie zostały do dziś odnalezione. Nikt nie jest w stanie określić, co dokładnie wchodziło w skład tego projektu. Do dziś zdania historyków są podzielone. Powstały trzy hipotezy dotyczące przeznaczenia systemu podziemnych obiektów w czasie II Wojny Światowej: Fabryki zbrojeniowe do produkcji tajnej broni, tajne laboratoria lub sztaby dowodzeń. Do prac przy budowie wykorzystywano więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, których często przemieszczano w różne miejsca, żeby nie mogli się zorientować gdzie i przy czym pracują. Projekt Riese nigdy nie został ukończony, chociaż prace trwały do ostatnich dni wojny.
Dziś w skład Riese zaliczamy 6 podziemnych obiektów na terenie Gór Sowich oraz podziemia zamku Książ. Oprócz Osówki, dla turystów udostępniono również Włodarz i Walim. Osówka jest drugim co do wielkości tego typu obiektem. Znajdują się w nim prawie 2 km. podziemnych wyrobisk.
Powstała również teoria, która mówi o podziemnej kolei wąskotorowej łączącej powyższe obiekty z zamkiem Książ oraz dwóch "złotych pociągach", które utknęły gdzieś pod ziemią.
Jak dojechać
Podziemny Kompleks Osówka znajduje się ok. 1,7 km. na północ od miejscowości Sierpnica. Jadąc z Głuszycy, skręcamy z drogi 381 na Kolce. Natomiast jadąc od Nowej Rudy, z tej samej drogi 381 skręcamy na Bartnicę. Dojazd jest dobrze oznakowany. Od drogi głównej prowadzą nas już drogowskazy do Podziemnego Miasta.
Część parkingu. W tle budynek z restauracją i kasą. |
Zwiedzanie
W Osówce jest możliwość zwiedzenia podziemi jedną z kilku tras turystycznych zróżnicowanych pod względem trudności, w śród których znajduje się również trasa edukacyjna dla dzieci. Przed wejściem dostajemy kaski ochronne. Należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży, szczególnie latem. Ze względu na niską temperaturę panującą pod ziemią oraz dużą wilgotność, oprócz polara polecam kurtkę przeciwdeszczową.
Swoją ciepłą kurtkę przewodnik dał rowerzyście, który w letnim stroju postanowił zwiedzić podziemia. |
W wersji ekstremalnej jest przeprawa łodzią po zalanych korytarzach oraz przejście wąskimi kładkami nad wodą trzymając się lin uczepionych stropu. Wszystko to prawie w całkowitych ciemnościach. Tu okazały się niezbędne kaski, które otrzymaliśmy przed wejściem.
W podziemiach zobaczymy m.in. narzędzia i akcesoria wykorzystywane do budowy kompleksu oraz militaria w postaci hełmów i broni z II Wojny Światowej.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych tras zwiedzania, godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Podziemnego Miasta Osówka: www.osowka.pl.
Mapa
Góry Sowie - piękne miejsce w Polsce z wieloma tajemnicami. Ja byłem w podziemnej fabryce w Walimiu i muszę przyznać, że te podziemia w Osówce prezentują się ciekawiej. Bardzo dobre zdjęcia. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych wojaży.
OdpowiedzUsuńmiejsce na pewno może działać na wyobraźnię!
OdpowiedzUsuńMega ciekawie wygląda wszystko! :D
OdpowiedzUsuńCiekawe miejsce , przewodnik kompetentny , warto pojechać i miło spędzić czas a i zawsze coś nowego się dowiemy ...
OdpowiedzUsuńByłam w Osówce- w Walimiu i Włodarzu również. Niesamowite, owiane tajemnicą miejsca. A wśród przewodników można spotkać prawdziwych pasjonatów. Godne polecenia :) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńByłem, zobaczyłem, zdobyłem! Odwiedziłem wszystkie obiekty z kompleksu, jednak Osówka spodobała mi się najbardziej.
OdpowiedzUsuńKiedy Niemcy podpisali z Rosją stosowne umowy i uważali, że z ich strony nic im nie grozi, rozpoczęli w 1943 r. budowę ogromnego systemu korytarzy i hal. Co to za bzdury? Pakt o nieagresji z Rosją sierpień 1939, napad Niemiec na Rosję 22 czerwiec 1941, w 1943 roku Niemcy przegrywali z Rosją, dostawali w dupę, groziła im klęska, kopali sztolnie, zeby alianci ich nie zbombardowali...
OdpowiedzUsuńZbombardowali ich wcześniej w 42 r. w Peenemunde. Dlatego powstały sztolnie w Osówce. Ale dzięki za komentarz. Żeby nie było niedomówień, korekta zrobiona (chociaż gdzieś te informacje musiałem wcześniej znaleźć). Pozdrawiam.
UsuńWitam, zastanawiam się nad trasą ekstremalną, na 3 od dołu zdjęciu widać, że ludzie mają mokre nogawki (i buty pewnie też) ?? Czy warto wziąć gumowce lub przynajmniej buty na zmianę?
OdpowiedzUsuńPrzeszliśmy tą trasą suchą stopą ;) więc nie ma takiej potrzeby.
OdpowiedzUsuńNo troszkę błoto jest we włodarzy ale nie jest zle
OdpowiedzUsuńWitam, jak ekstramalne są te podwieszane mostki ? Dla osób z lekiem wysokości OK czy lepiej unikac?
OdpowiedzUsuńWitam, tuż nad lustrem wody, więc nie ma się czego obawiać. Jest to tylko taka dodatkowa atrakcja. Pozdrawiam.
UsuńJak dotrzeć do Osówki bez samochodu?
OdpowiedzUsuń