Google+

Odrzykoń - Zamek

Zamek Kamieniec - został wzniesiony na skale za czasów Kazimierza Wielkiego. Jego charakterystyczna forma wynika z nieregularnego ukształtowania terenu, na którym stoi. Był to typowy zamek obronny, który stał na szlaku handlowym Polski i Węgier. Dziś, dobrze zachowane ruiny stanowią ciekawą atrakcję turystyczną regionu.

Historia tego zamku jest dość ciekawa, ponieważ w jednym czasie zamek stał się własnością dwóch rodzin: Skotnickich i Firlejów. Skotniccy przebudowują dach na zamku w swojej części, a wody deszczowe odprowadzają Firlejom na dziedziniec. Powoduje to wieloletni konflikt, który w efekcie kończy się małżeństwem  zwaśnionych stron. Po pewnym czasie, córka kolejnego właściciela, hrabiego Jabłonowskiego Zofia poślubia Aleksandra Fredrę, który badając wniesione w posagu przez Zofię archiwum zamkowe, trafia na dokumenty sądowe Firlejów i Skotnickich. Waśń ta staje się genezą dla najlepszej komedii Fredry "Zemsty".

Położenie: 10 km. na północ od Krosna, woj. podkarpackie. 
Zamek znajduje się niedaleko skałek "Prządki", więc można połączyć zwiedzanie.


wstęp na dziedziniec: płatny 3,50 zł/os. (jesień 2010 r.)Wejście na dziedziniecMuzeum zamkowe powstało w 1995 r. w dwóch niewielkich wyremontowanych pomieszczeniach. Znajdują się w nich militaria oraz przedmioty związane z kolejnymi właścicielami zamku. Do najważniejszych należy m.in. portret Aleksandra Fredry (na zdjęciu poniżej).


Kilka fotek zamku:


W okolicy zamku można zobaczyć oderwaną skałę z góry zamkowej, która zatrzymała się na zboczu skarpy w 1866 r. tuż przed znajdującym się tam domem. Zobaczymy na niej tablicę dziękczynną za ocalenie.


Wyświetl większą mapę


Poniżej kilka przydatnych linków:
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.