Google+

Rezerwat Przyrody Prządki

Rezerwat znajduje się niedaleko Zamku Kamieniec  więc zwiedzanie można połączyć. Jest to najbardziej wartościowy obiekt chroniony na terenie Pogórza Karpackiego. Obejmuje zgrupowanie skałek piaskowcowych wyróżniających się charakterystycznymi formami wytworzonymi wskutek erozji przypominających postacie ludzkie.Położenie


Teren rezerwatu w całości leży w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy drodze nr 991 Krosno-Rzeszów. Przy wejściu do rezerwatu, tuż przy samej drodze znajduje się parking na kilka samochodów osobowych.


A po tych "schodach" rozpoczynamy spacer:


Z tymi skałkami związanych jest kilka legend. Jedna z nich wyjaśnia nazwę "Prządki":

Legenda:
" ... troje dziewcząt z Korczyny, miasteczka słynnego ongiś z pięknych wyrobów płócienniczych, zakochało się naraz w jednym młodzieńcu. Długo spierały się o swe prawa pierwszeństwa, wreszcie postanowiły, że ta zostanie jego oblubienicą , która najrychlej i najpiękniej uprzędzie nici na odzież ślubną - poczem jednocześnie wzięły się do pracy. Nadszedł dzień świąteczny, prządki jednak nie chciały jej przerwać, i aby nie gorszyć mieszkańców swej wsi, ukryły się wraz z kądzielami na górze odległej o 3 km od Korczyny i tam pod osłoną lasu, dalej prowadziły swój wyścig. Żadna jednak z nich nie osiągnęła celu, z chwilą bowiem, kiedy rozległ się korczyński dzwon kościelny, wzywający wszystkich na nabożeństwo, trzy zawodniczki zostały zamienione w głazy i po dziś dzień sterczą na szczycie góry jako przestroga dla tych , co nie szanują świętych dni."
(L. Radomska-Świdzińska "Na Prządkach i Odrzykoniu" Ziemia, 1932)Poniżej kilka przydatnych linków:

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.