Google+

Kartagina


Kartagina, Carthago - znajduje się kilka kilometrów na północ od Tunisu. Ruiny tego starożytnego miasta zwiedzimy podczas wycieczki fakultatywnej, organizowanej przez biura turystyczne, lub na własną rękę np. kolejką miejską. 


Wykupując taką wycieczkę w cenie 65 lub 75 dinarów, zwiedzimy następujące miejsca: 

Tunis - Muzeum Bardo - Kartagina - Sidi Bou Said

Kartaginę założyli w 814 r. p.n.e. Fenicjanie. To tu miał miejsce romans Dydony z Eneaszem, tutaj poznajemy historię Hannibala, który wsławił się wieloma zwycięstwami w walkach przeciwko Rzymianom. Podczas trwającego wiele lat konfliktu z Imperium Rzymskim oraz w wyniku trzech tzw. wojen punickich, miasto zostało doszczętnie zniszczone i przejęte przez Rzymian.  Po ok. 100 latach, za czasów panowania Juliusza Cezara, Kartagina odradza się jako rzymska kolonia i staje się ważnym (drugim co do wielkości) miastem Imperium Rzymskiego. W późniejszym czasie Kartaginę zdobywają Wandalowie, a w VII w. po najeździe Arabów, dochodzi do ostatecznej zagłady miasta.

Zwiedzanie 


Rozpoczynamy od bardzo nietypowego znaleziska. Tuż za bramą do ogrodu archeologicznego znajdują się miniaturowe urny. Jeszcze w czasie okresu Kartaginy punickiej, były używane do składania ofiar bogom. Ofiarami były wszystkie nowonarodzone pierworodne dzieci płci męskiej. Według zapisków mogło wtedy zginąć ok. 70 tysięcy niemowląt. 


Miejsce, w którym składano urny ze szczątkami dzieci to tofet. Odkryto go stosunkowo niedawno. Do dnia dzisiejszego w tamtym miejscu trwają ciągle prace archeologiczne, a powyższe urny możemy oglądać już dziś.

Nieco dalej znajdują się ruiny bazyliki chrześcijańskiej. Według zamieszczonego opisu, była to bazylika trzynawowa. Widoczny zarys ołtarza i chrzcielnicy.

   
Bazylika

Na terenie parku znajdują się pozostałości po nekropolii z wczesnego okresu punickiego ok. VI w. p.n.e. Komory grobowe były budowane pod ziemią.


Jednak najbardziej okazałą pozostałością po starożytnej Kartaginie są Termy Antoniusza. Wybudowane zostały w 162 roku n.e. i były jednym z największych tego typu kompleksów w Imperium Rzymskim. Znajdują się nad samym wybrzeżem, a ich widok na tle zatoki zachwyci każdego.
W pobliżu Term Antoniusza znajduje się Pałac Prezydencki. Do niedawna zakazane było kierowanie aparatów fotograficznych w tamto miejsce, a fotografujący mogli narazić się na przykre konsekwencje. W związku z ostatnimi wydarzeniami politycznymi nie ma tam prezydenta i zakaz ten nie obowiązuje.


Po zwiedzeniu Term Antoniusza, udajemy się nieco dalej na północ. Zaledwie kilka kilometrów od Kartaginy znajduje się jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miast w Tunezji: Sidi Bou Said.

Sidi Bou Said - malownicza miejscowość, wyróżniająca się białymi budynkami, niebieskimi okiennicami i drzwiami. Ze względu na wspaniałe widoki, wąskie i malownicze uliczki oraz niepowtarzalny klimat, jest nie tylko atrakcją turystyczną. W Sidi Bou Said znajdują się domy najbogatszych Tunezyjczyków i artystów. 
Więcej zdjęć z Kartaginy i Sidi Bou Said w moim albumie: Kartagina, Sidi Bou Said.
Powyższa wycieczka powiązana jest ze zwiedzaniem Tunisu i Muzeum Bardo.Wyświetl większą mapę
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

5 komentarze:

 1. Ciekawie opisane i pokazane miejsce. Jeżeli będę w Tunezji na pewno się skuszę na Twoją propozycję.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.Bardzo ciekawie opisałeś swój pobyt i trochę podniosłeś mnie na duchu,,bo po opiniach ludzi człowiek już zaczął wątpić w słuszność wyboru.Już pytałam się o aqua park,teraz zapytam o wycieczki;-) Jaki jest czas pobytu w tych 3 miejscach z tej wycieczki.tzn ile np.jest czasu na ''łazikowanie'' w tym uroczym miasteczku Sidi bou said .Czy słyszałeś o opiniach ludzi na temat 2- dniowej wycieczki na Saharę (wiem że jest męcząca ,ale czy warto/) i o wycieczce do zoo i delfinarium.Dziękuję za poprzednią odpowiedź.Pozdrawiam Wusia

  OdpowiedzUsuń
 3. Na Sidi Bou Said Przeznaczone jest na pewno ponad godzinę, jak nie więcej. Na Saharę warto się wybrać. Następnym razem z pewnością się wybiorę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Tunezję. Planuję tą wycieczkę ale we własnym wykonaniu, jadąc komunikacją miejską. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam! Nareszcie znalazłam stronę, w której można znaleźć rzetelny opis hotelu.Zdjęcia są bardzo ładne, zachęcają. Jednak ogarnia mnie strach przed wspomnianą kategoryzacją turystów na "lepszych" i "gorszych". Ciągle się o tym pisze. Obecnie tę sieć hoteli przejęło biuro Sun & Fun, może sytuacja się unormuje. Mam pytanie o teren poza hotelem. Wiem już, że to nie jest turystyczna miejscowość, ale nie ma tam żadnych sklepów, bazarków? Do jakiej miejscowości jest najbliżej, by móc wybrać się samemu? Reszta spraw jest mi znana, bo Tunezję odwiedzamy już czwarty raz i nie jesteśmy malkontentami, czerpiemy tylko to, co dobre i urokliwe. Dziękuję i pozdrawiam Anna.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.