Google+

Wieża katedralna w PrzemyśluW połowie czerwca 2011 roku przemyska wieża archikatedralna została udostępniona turystom i mieszkańcom miasta. Po generalnym remoncie, spełniająca wysokie wymagania bezpieczeństwa jest obecnie trzecim obiektem (po Wieży Zegarowej na pl. Niepodległości i baszcie Zamku Kazimierzowskiego), z którego można podziwiać panoramę nadsańskiego grodu. 

Wieża widoczna jest praktycznie z każdej drogi prowadzącej do Przemyśla i jest jednym z ważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Należy jednak wpisać się do Księgi Odwiedzin, co jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu. Zobacz treść regulaminu.

Wieża czynna jest codziennie od poniedziałku do soboty
w godz. 9:30 do 16:30
ostatnie wejście o godz. 16:00

Samochodem osobowym można podjechać pod samą wieżę i zaparkować pod katedrą lub na jednej z pobliskich uliczek. Wieża przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osoby słabsze i niepełnosprawne mogą podjechać na pierwszy poziom i obserwować panoramę miasta na specjalnie przystosowanych do tego celu stanowiskach z monitorami. 

Winda

Stanowiska na I poziomie

Wieża katedralna została budowana etapami. Budowę rozpoczęto za biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego w 1759 r., a ukończono w 1766 r. Umieszczono wtedy na wieży zegar, którego mechanizm możemy podziwiać na pierwszym poziomie. W 1907 r. za biskupa Pelczara nadbudowano trzecią kondygnację. W 1935 r. została gruntownie odrestaurowana i wzmocniona żelbetową konstrukcją.

Obecnie wieża archikatedralna ma 71 m. wysokości. Aby wejść na górę, należy pokonać 260 stopni.

Zwiedzanie

Na pierwszym poziomie znajduje się zabytkowy mechanizm zegara wykonany przez wiedeńską Firmę Zegarów Wieżowych Richarda Liebinga z 1906 r. Zobaczymy na nim tabliczkę z następującą treścią: : "RICHARD LIEBING THUAMUHREN-FABRIK WIEN.XIII.SPEISINGERSTR.66".Udajemy się na II poziom.


Tu zobaczymy cztery dzwony. Najstarszy z nich - "Jan", ufundowany przez Teodora Polańskiego pochodzi z 1766 roku.  Pozostałe trzy, odlane już przez Braci Felczyńskich w Przemyślu: 
- "Stanisław Kostka" z 1927 r. ufundowany przez duchowieństwo i obywateli miasta Przemyśla w 200 rocznicę kanonizacji św. Stanisława Kostki,
- "Anatol - Pius X" z 1927 r. wykonany na polecenie biskupa przemyskiego Anatola Nowaka,
- "Maria" z 1927 r. ufundowany przez samych Braci Felczyńskich.
Na II poziomie wraz z dzwonami widzimy stare potężne belki konstrukcyjne, które w połączeniu z nieotynkowanymi w tym miejscu ścianami dają niesamowity efekt.


Po chwili dochodzimy do III poziomu. Ukazują nam się tarcze zegarów, skierowane na cztery strony świata. To własnie przez nie mamy możliwość obejrzenia miasta z nieznanej nam dotąd perspektywy. Przy każdym zegarze znajdują się lunety. Jest również teleskop optyczny, który umożliwia doskonałe zbliżenia.
Zauważymy tu zdecydowane zwężenie wieży oraz robiącą wrażenie drewnianą konstrukcję z drewnianą podłogą.
Widok na zachód

Widok na północ

Widok na południe. Widoczny dach archikatedry, dalej zamek

Konstrukcja na III poziomie.

Więcej zdjęć w moim albumie: Wieża archikatedralna w Przemyślu

Lokalizacja


Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. Świetny opis, a zdjęcia przez tarczę zegara rewelacyjne. Piękny jest Twój Przemyśl, pora znów go odwiedzić po wielu, wielu latach.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny jest Przemysl widziany z wieży katedralnej,warto pokonać 260 schodkow.


  Można rzec;"Cudze chwalicie swego nie znacie"

  OdpowiedzUsuń
 3. cudne miasto z lotu ptaka

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.