Google+

Kościół na wodzie w Zwierzyńcu

Zwiedzając urocze zakątki Roztocza, gorąco polecam zatrzymać się w Zwierzyńcu, miejscu romantycznych spotkań Jana III Sobieskiego z Marysieńką. Bez wątpienia, największą atrakcją tego małego miasteczka jest barokowy kościół "Na wodzie".


Chociaż dziś historycy podważają miłosne schadzki Marysieńki z Sobieskim, tłumacząc owe spotkania względami politycznymi, które miały na celu zbliżenie Sobieskiego z Francją, to ja osobiście wolę wersję romantyczną ;)

Historia Zwierzyńca sięga XVI wieku. Nazwa miejscowości nawiązuje do utworzonego tu przez Jana Zamoyskiego zwierzyńca myśliwskiego. Był to wówczas drugi co do wielkości taki obiekt w Polsce, w którym znalazły się m.in. żubry, łosie i tarpany. Otaczające go ogrodzenie miało 30 km. długości. Zwierzyniec pełnił funkcję letniej rezydencji Zamoyskich. Bywali tu królowie: Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz wspomniany wcześniej Jan III Sobieski. Późniejszy ślub Sobieskiego z Marysieńką, wywołał w Europie wielki skandal, ponieważ odbył się w czasie żałoby Marysieńki po pierwszym mężu - Janie Zamoyskim.

Charakterystyczny kościół "Na wodzie" został zbudowany w latach 1741-47 na jednej z wysp śródmiejskiego stawu. Ufundowali go Teresa i Tomasz Zamoyscy w podzięce za narodziny długo oczekiwanego syna Klemensa. Na szczycie fasady widoczne są herby "Jelita" Zamoyskich i "Rawicz" Miechowskich (panna na niedźwiedziu).


Do kościoła na wyspie prowadzi dość szeroki most, który jest jedyną drogą dojścia do świątyni. 


Przed mostem znajduje się drewniana dzwonnica z początku XX wieku.


Wnętrze kościoła zdobią polichromie Łukasza Smuglewicza z 1749 roku przedstawiające św. Jana Nepomucena - patrona kościoła. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobione sklepienie, które przedstawia św. Jana Nepomucena adorującego Matkę Bożą z Jezusem w otoczeniu aniołów.


Na sąsiedniej wysepce z trudem można dostrzec kamienny monument. Według niektórych źródeł, jest to nagrobek ulubionego psa Marysieńki.Na koniec jeszcze kilka kadrów kościoła:
Dojazd

Zwierzyniec znajduje się ok. 32 km od Zamościa, z którego wyjeżdżamy drogą nr 74 w kierunku Janowa Lubelskiego i Kielc. W Szczebrzeszynie (opis wkrótce ;) trzymamy się cały czas głównej, która przechodzi w drogę nr 858 w kierunku Biłgoraja. Wstęp do obiektu jest bezpłatny. Dokładne położenie kościoła na mapie wskazuje zielona strzałka:Wyświetl większą mapę
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

7 komentarze:

 1. Ciekawy wpis i super zdjęcia. Lubię odwiedzać te piękne okolice. Mam w planach kilka wakacyjnych tras po Roztoczu i odwiedzę to miejsce. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam kilka lat temu, piekne miejsce.
  Dobrze pamietam, że obok jest jakies muzeum przyrodnicze?

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację, ten obraz jest najpiękniejszym ze wszystkich

  http://ventanadefoto.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 4. Też wolę wersję romantyczną:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ileż wspomnień mam związanych z tym miejscem. W Zwierzyńcu trzykrotnie spędzałem wakacje jeszcze zanim stało się znane w Polsce. Całe Roztocze to piękna kraina, a Zwierzyniec jakby w jej środku. Bardzo fajne zdjęcia. Tylko za pierwszym razem widziałem wnętrze kościółka, potem dość długo był w remoncie. Warto wrócić w te strony.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładne miejsce :) Ja, jak już sam zauważyłeś, tym razem również wyruszyłam w Polskę - do Sandomierza. W okolicach, o których piszesz nigdy nie byłam, ale kościół na wodzie musi robić wrażenie. Wnętrze również zapowiada się interesująco. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcia. Ciekawe historycznie miejsce i Marysieńka i Sobieski. Niestety nie widziałam wnętrz i pogoda była mniej łaskawa.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.