Google+

Odbicie Twierdzy Przemyśl


Natarcie rozpoczęło się nocą. Spokojna okolica na obrzeżach miasta zamieniła się w arenę zaciekłych walk. Potężne wybuchy rozświetliły niebo nad fortem pancernym nr X.

Niemal 100 lat wcześniej w tym miejscu odbyła się krwawa bitwa, której celem było odbicie Twierdzy Przemyśl z rąk rosyjskich. Właśnie temu wydarzeniu poświęcona była największa do tej pory w regionie rekonstrukcja historyczna z okresu I wojny światowej. W przedstawieniu wzięło udział 150 rekonstruktorów z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy. Przy potężnej pirotechnice i efektach świetlnych, odtworzona została bitwa, która miała na celu uświadomienie ludziom, jak wielką tragedią jest wojna. Tym jakże pouczającym i głębokim w wyrazie widowiskiem, został oddany hołd wszystkim żołnierzom niezależnie od narodowości i niezależnie od tego, po której stronie barykady stali. 

Warto wiedzieć:
Twierdza Przemyśl nigdy nie została zdobyta przez Rosjan. Podczas drugiego oblężenia w mieście skończyły się zapasy żywności. Zapanował głód i wybuchła epidemia cholery. Obrońcy poddali się bez walki. Zobacz wcześniejszy wpis poświęcony Twierdzy Przemyśl

Przygotowania


Za kulisami


Bitwa

Rekonstrukcja historyczna rozpoczęła się po zmroku, co doskonale podkreśliło wszystkie efekty świetlne i pirotechniczne. Widowiskowe wybuchy wywoływały na widzach ogromne wrażenie. Nie lada wyzwaniem dla fotografów oraz sprzętu były niewątpliwie trudne warunki pracy. Fotografowanie w ciemności, w nieustannie zmieniającym się oświetleniu oraz szybka akcja były istną loterią. Po bitwie

Gdy ucichły wybuchy, strzały i krzyki, rozpoczęła się część widowiska, która wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Przy ujmującej muzyce, z ciemności zaczęły wyłaniać się sanitariuszki. Niczym anioły, zabierały ze sobą poległych. Po ich symbolicznym dotknięciu, zabici żołnierze wstawali i szli z nimiw stronę światła. Bardzo wymowna była bezradność dowódcy, który pełen rozpaczy stał i żegnał wzrokiem swoich odchodzących z tej ziemi żołnierzy, dołączając do nich na końcu.

Zapewne część widzów potraktowała tę rekonstrukcję historyczną jako dobrą zabawę, licząc na spektakularne efekty, których oczywiście nie brakowało. Ale jestem pewny, że to świetne widowisko skłoniło wiele osób do głębszych refleksji i zadumy jak okrutna jest wojna.

Rekonstrukcja historyczna "Odbicie Twierdzy Przemyśl" odbyła się 2 sierpnia 2014 roku na terenie Fortu "X" Orzechowce w Ujkowicach pod Przemyślem. Przygotowana została przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." Organizatorami rekonstrukcji byli Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Pałac Sztuki we Lwowie.

Lokalizacja

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. Wieczór pewnie spotęgował nastrój. Ciekawie to wszystko wygląda. Podziwiam takich pasjonatów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna sprawa takie rekonstrukcje, wspaniała rzecz móc to wszystko oglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjne zdjęcia! A pomysł n odtworzenie tak ważnego wydarzenia historycznego - świetny :)
  Chętnie sama bym coś takiego zobaczyła..

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny reportaż, a jakość zdjęć rewelacyjna. Zwłaszcza tych nocnych, aż się dziwię, że tak dobrze wszystko uchwyciłeś. Sam pomysł odtworzenia historycznych wydarzeń daje okazją wczucia się, jak to wszystko wyglądało prawie 100 lat temu.
  Świetnie uchwycony kadr wiarusa idącego za młodą dziewczyną.
  Super się oglądało. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.