Google+

Poradnik

CouchSurfing  Carpooling  Noclegi  Tanie latanie  Z biurem podróży

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na weekendy. Według badań instytutu Pentor, liczba osób aktywnie korzystających z krótkookresowych podróży z każdym rokiem podwaja się i obecnie wynosi 12 proc. Zwiększają się tym samym oferty turystyczne biur podróży, jednak nadal najpopularniejsze są wyjazdy na weekend na własną rękę.

Dokąd i czym pojechać, w jaki sposób szukać ciekawych miejsc na weekend, jak zaoszczędzić na podróży ? - na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Teoretycznie najtańszym sposobem na wyjazdy weekendowe i nie tylko jest CouchSurfing połaczony z Carpoolingiem. Osobom, które nie miały z tym nigdy do czynienia, szybko wyjaśnię:

CouchSurfing
Jest to portal społecznościowy na którym zalogowani użytkownicy oferują między sobą darmowy nocleg (tzw. kanapę) w swoim mieszkaniu. Każda osoba posiadająca tam konto (podobnie jak na Facebooku) udostępnia informacje o sobie, znajomość języków, zainteresowania, miejsca, które planuje zwiedzić itp. oraz określa, co może zaoferować (kanapę, wyjście do kawiarni, zwiedzanie). Użytkownicy wystawiają sobie rekomendacje (podobnie jak komentarze na allegro). Dla kogo jest CouchSurfing? - dla ludzi otwartych, którzy szczególnie cenią sobie nawiązywanie nowych znajomości i kontaktów z innymi, oraz nie przywiązują większej wagi do warunków zakwaterowania. Zdarzają się bowiem oferty w ciekawych turystycznie miejscach, ale np. z materacem na podłodze we wspólnym pokoju. Ale bez paniki. O takich rzeczach wiemy wcześniej z opisu i na taką ofertę decydujemy się, albo nie. Oczywiście, nic nie ma za darmo. Za taką gościnę wypada się jakoś odwdzięczyć. Może to być np. zrobienie zakupów, zaproszenie gospodarza na obiad, pomoc w podstawowych czynnościach domowych itp. No i w tym miejscu na pewno nie skorzystają z CouchSurfingu osoby niezależne, które nie lubią mieć żadnych długów wdzięczności.

Carpooling
Inaczej mówiąc e-autostop. Jest to oferowanie przejazdów i korzystanie z wolnych miejsc w samochodach na konkretnych trasach. Tutaj z góry ustalone są ceny za przejazdy. Są one jednak znacznie niższe, niż gdybyśmy podróżowali sami. W tym przypadku zależni jesteśmy od kogoś i zdani na jego umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu pojazdem.

Najwygodniejszym sposobem i oferującym niezależność jest podróżowanie własnym samochodem. W tym przypadku największe koszty, czyli paliwa możemy znacznie obniżyć zabierając swoich przyjaciół lub znajomych na weekend.

Noclegi
W przypadku poszukiwania noclegu we własnym zakresie, przydatne są bazy ogłoszeń z ofertami hoteli i pensjonatów np. booking.com, spanie.pltravelstay.com (noclegi w Londynie) lub trivago.pl, który zawiera porównanie kilku wyszukiwarek. Ostatnio coraz bardziej popularne są oferty portali zakupów grupowych takich jak: godealla.plgrupeo.plgruper.pl itp. (te same oferty powtarzają się na wszystkich stronach). Można tam znaleźć ciekawe oferty hoteli z 50% rabatem  przeważnie na 2 noce oraz dodatkowymi bonusami takimi jak romantyczna kolacja, pakiety SPA itd. W każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się z promocyjnymi warunkami i porównać je ze standardową ofertą na stronie internetowej danego hotelu lub pensjonatu oraz z opiniami użytkowników.  Może okazać się na przykład, że hotel w centrum miasta nie posiada parkingu i na miejscu będziemy musieli dodatkowo zapłacić niemałe pieniądze na prywatnym parkingu na sąsiedniej posesji. Wtedy oferta nie będzie już tak atrakcyjna.

Tanie latanie
Na wypady weekendowe coraz częściej wybieramy oferty tanich linii lotniczych. W tym przypadku planowanie podróży może zająć nam więcej czasu niż sama podróż. Podróżując na własną rękę musimy sami zadbać o podstawowe rzeczy. Zaczynamy od czasochłonnego wyszukiwania dogodnych lub najtańszych połączeń lotniczych oraz szukamy noclegu na miejscu. Konieczne jest przeanalizowanie położenia hotelu na mapie względem lotniska oraz dostępności komunikacji miejskiej. Warto również wcześniej wiedzieć, jakie atrakcje turystyczne znajdują się w wybranym mieście i najbliższej okolicy i jak do nich dotrzeć. Do krajów europejskich za niewygórowaną kwotę dostaniemy się np. liniami Wizzair lub Ryanair. W Internecie znajdują się również zintegrowane serwisy i wyszukiwarki lotów, które po wpisaniu parametrów wskazują najtańsze połączenia lotnicze różnych przewoźników. Należą do nich np. esky.pl, tanie-loty.com.pl, sky4fly.net. Niestety, podawane koszty typu 44 zł. lub 99 zł. za przelot to tylko pojedyncze promocyjne ceny w wybranym dniu i przeważnie w bardzo odległych terminach (kilka miesięcy). Nie jest to całkowity koszt biletów. Do tego dochodzą dodatkowe opłaty lotniskowe i transakcyjne oraz w każdym przypadku opłata za bagaż rejestrowany. Więcej informacji na temat przewozu bagażu podręcznego i rejestrowanego znajduje się TUTAJ. Jeśli określimy już interesujące nas terminy wylotu i powrotu, okaże się, że koszty podróży są wielokrotnie wyższe niż we wspomnianej promocji. Wtedy sprawa nie wygląda już tak różowo. Jednak całkowity koszt podróży tam i z powrotem nie powinien przekroczyć kilkuset złotych. Oprócz kosztów przejazdu, niebagatelne znaczenie mają ceny noclegów w wybranych miastach. Często zdarza się, że do miast gdzie są najtańsze połączenia lotnicze, słono zapłacimy za nocleg. Dotyczy to np. Londynu, czy Oslo. Najtańsze noclegi znajdziemy np. w Helsinkach, Kopenhadze, Lizbonie, Paryżu, Barcelonie oraz w krajach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Po zsumowaniu wydatków okaże się, że wypad na weekend dla dwóch osób może zamknąć się w kwocie 1500 zł.

Oprócz gęstej siatki połączeń z ważniejszymi miastami Europy, w szybkim tempie poszerza się również oferta naprawdę tanich lotów pomiędzy polskimi miastami. W obecnej chwili jesteśmy świadkami wydarzeń na miarę lotniczej rewolucji. W szybkim tempie rozbudowywane są krajowe lotniska lokalne. Podróżowanie po Polsce samolotem nie jest już luksusem, lecz stanowi alternatywę na dziurawe i zatłoczone drogi oraz męczącą i nie do końca bezpieczną podróż koleją. Ceny biletów lotniczych są obecnie porównywalne do biletów kolejowych. Warto wziąć to pod uwagę planując podróż na drugi koniec Polski.

Z biurem podróży
Z ofert biur podróży korzysta coraz więcej osób. Powodów może być kilka. Oprócz tego, że stajemy się coraz bardziej wygodni, brakuje nam również czasu na własną organizację wyjazdów weekendowych i wakacyjnych. Kolejny powód to taki, że nas po prostu na to stać. Lecz wcale nie chodzi o to, aby wydać jak najwięcej pieniędzy, ale żeby wypocząć jak najtaniej. Powierzając biurom podróży kluczowe decyzje organizacyjne, sami oddajemy się jedynie błogiemu wypoczynkowi. Wystarczy zaplanować termin i zdecydować się na konkretną wycieczkę objazdową lub plażowanie. Proste ? – Niekoniecznie.

Jeśli chodzi o zwiedzanie i wycieczki objazdowe, sprawa wydaje się prosta. Trzymamy się planu zwiedzania, jesteśmy pod opieką pilota i przewodnika i „zaliczamy” większość atrakcji turystycznych. Niestety, ta forma zwiedzania nie będzie odpowiadać osobom, które bardziej cenią sobie własną organizację czasu. Nie ulega natomiast wątpliwości fakt, że wycieczki autokarowe np. do Paryża, czy Wiednia są dużo tańsze, niż podróż własnym samochodem. Coś za coś.
Wbrew pozorom, zaplanowanie wyjazdu pod palmy w celu typowo wypoczynkowym – bo na takich wyjazdach chcę się teraz skupić – wymaga trochę więcej zabiegów. Od tego zależeć będą Wasze udane wakacje. Oto kilka wskazówek:

Jak sprawdzić biuro podróży – czyli to, czego zazwyczaj nie robimy
Nie chodzi tu o opinie internautów, czy rekomendacje znajomych, tylko o sprawdzenie wiarygodności biura w Krajowym Rejestrze Długów. W przypadku małych i mniej znanych biur turystycznych jest wręcz koniecznością. Nie będziemy oczywiście sprawdzać bezpośrednio w KRD, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Każde biuro powinno posiadać odpowiedni certyfikat rzetelności. Ważny on jest tylko przez 30 dni, więc należy zwrócić uwagę na datę jego wydania. Wystarczy zwrócić się do biura z prośbą o przedstawienie takiego certyfikatu w wersji elektronicznej. Wiarygodność certyfikatu sprawdzimy na stronie internetowej rzetelnafirma.pl.

Jak wybrać dobry hotel
Liczba gwiazdek hotelowych w krajach arabskich nie zawsze idzie z jakością i oczywiście w żaden sposób nie odpowiada „naszym” hotelowym gwiazdkom. Należy uważnie czytać opinie internautów o hotelach, które nas interesują, komentarze, fora dyskusyjne. Pomocny może okazać się serwis oceniacz.pl. Oferty wyszukujemy w serwisach takich jak wakacje.pl, easygo.pl lub bezpośrednio w biurach podróży. Jeśli zależy nam na dokładnej lokalizacji wybranego hotelu, sami znajdźmy jego położenie na mapie Google. Nie należy sugerować się mapą położenia hotelu na wakacyjnych portalach, ponieważ rzeczywiście hotel może znajdować się w innym miejscu. Sam się o tym przekonałem, bo od razu nie pasował mi kształt basenu z tym na mapie.

Na mapach Google można dokładnie
zlokalizować hotel
Na co uważać
W związku z rosnącymi cenami wyjazdów zagranicznych, na klientów czekają liczne pułapki. Nie dotyczą one wyłącznie małych i lokalnych biur podróży, lecz dużych i renomowanych firm.
Najwięcej skarg składanych przez klientów dotyczy zakwaterowania. Hotele zamieniane są na inne, często o niższym standardzie lub innym położeniu np. z dala od morza, podczas gdy my wybraliśmy sobie hotel nad samym morzem. Niestety, o wszystkim dowiadujemy się niejednokrotnie po przybyciu na miejsce. Nieudolną praktyką na miejscu aby zrekompensować niedogodności jest darowanie kosza owoców lub jakaś tania wycieczka fakultatywna. Co nam z tego, jeśli np. codziennie na plażę musimy przejść przez ruchliwą ulicę lub dojeżdżać busem przez pół miasta. Zaraz po powrocie należy złożyć reklamację w biurze podróży. Jest na to 30 dni od momentu zakończenia imprezy. Po tym okresie nie będzie można dochodzić swoich praw w sądzie. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z biurem podróży, warto pomyśleć o złożeniu pozwu zbiorowego z towarzyszami podróży.

Co na to prawo – Biuro podróży może zmienić hotel, lecz ma obowiązek poinformować nas o tym przed wyjazdem. Jeśli się na to nie zgodzimy, możemy zrezygnować z wyjazdu bez ponoszenia dodatkowych kosztów czyli z pełnym zwrotem zapłaconej kwoty. Jeżeli zgodzimy się na zamianę, a oferowany hotel będzie posiadał niższy standard, należy nam się obniżenie ceny. To samo dotyczy położenia hotelu. Jeśli wybraliśmy hotel nad morzem, a hotel zastępczy będzie w głębi lądu. (Jak nie trudno zauważyć, te nad samym morzem są znacznie droższe). Jeśli chodzi o zmianę godzin odlotów, to biuro podróży może nas o tym poinformować nawet w dniu wyjazdu, lecz bez zbędnej zwłoki jeśli samo otrzyma taką informację od przewoźnika. Przyczyną mogą być złe warunki pogodowe, awaria samolotu lub nawet strajk obsługi naziemnej – czego sam doświadczyłem.

Coraz częściej stosowanym sposobem przez biura podróży jest skracanie pobytu. Celowo opóźnia się wylot, wysyłając turystów w środku nocy i jednocześnie przyspiesza powrót. W ten sposób niektóre tygodniowe wakacje zostają skrócone do sześciu lub nawet do pięciu dni. Należy zatem dokładnie zapoznać się z godzinami odlotu i przylotu. Jeśli w ofercie nie ma podanych godzin, tylko są dni startu i lądowania, należy taką ofertę omijać z daleka.
Wykupując wczasy dużo wcześniej, należy się ubezpieczyć od wzrostu ceny - jeśli nie gwarantuje tego oferta. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, biura nie mogą podnosić cen nie później niż 20 dni przed wylotem. Jeśli takie ubezpieczenie jest wliczone w koszt imprezy, którą kupujemy na kilka dni przed wyjazdem, jest naciąganiem klienta na niepotrzebne wydatki.

CouchSurfing  Carpooling  Noclegi  Tanie latanie  Z biurem podróży
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Bardzo dużo przydatnych informacji. Niezbędnik każdego zaprawionego podróżnika. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obowiązków i praw w kontakcie np. z biurem podroży. Cenne wskazówki. Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.