Revolut - wirtualny kantor i portfel w jednym


Revolut to nie tylko aplikacja. To niezbędnik każdego turysty.Wcześniej pisałem o:

- Aplikacjach na wakacje - najlepsze darmowe aplikacje turystyczneRynek nie znosi próżni. Wcześniej, czy później musiało coś się wydarzyć. Po ponad 2 latach, od kiedy KNF zakazała wydawania przez banki prepaidowych kart płatniczych, pojawił się w Polsce nowy gracz. Wchodzi cicho, bez większego rozgłosu, bez reklam i splendoru. Revolut -  Rzucam hasło do znajomych, a oni patrzą na mnie, jak na kosmitę.

Co to takiego ten Revolut?

To elektroniczny portfel - tłumaczę. Coś, jak kiedyś karty przedpłacone, tylko, że lepsze, nowocześniejsze, z większą funkcjonalnością, no i za darmo. A wszystko zarządzane intuicyjną aplikacją na telefon. 

Powiem szczerze, że brakowało mi takiej fizycznej karty na doładowanie, z której korzystałem często za granicą do drobnych płatności bez obawy o utratę wszystkich środków z głównej karty do konta osobistego. Nie mówiąc o płatnościach internetowych, szczególnie za granicą. Wiem, że w niektórych sytuacjach sprawdzają się karty wirtualne, dostępne do naszego konta praktycznie w każdym banku, ale w wielu przypadkach, szczególnie poza internetem, brakowało mi plastiku. Nie musiała to być karta na okaziciela, z jakiej kiedyś korzystałem. Mogła być to karta imienna, przypisana do subkonta, nad którą miałbym kontrolę, którą mógłbym w każdej chwili doładować określoną kwotą i płacić bez obaw w różnych dziwnych miejscach i Polsce i za granicą bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Co oferuje Revolut? 

Usługi bankowe, nie będąc bankiem. Nie jest nawet objęty ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ale przecież nie będziemy tam deponować większych kwot pieniędzy. Na dzień dzisiejszy dostępne mamy konto wirtualne w UK. Jak wspomniałem wcześniej, to elektroniczny portfel i przed transakcją, czy wakacyjnym wyjazdem doładowujemy tyle, ile będziemy potrzebować. Ale to nie wszystko. Najlepsze jest to, że płacimy za granicą bez prowizji i kosztów przewalutowania. Mało tego. Karta sama rozpoznaje walutę danego kraju i w locie nam przewalutuje po bankowym kursie. Dobre. Prawda? Elektroniczny portfel i kantor w jednym. Co jeszcze? Możemy doładowywać i wysyłać przelewy w 26 walutach (w tym polskiej) do banków na całym świecie bez dodatkowych opłat, oraz dokonywać płatności zbliżeniowych i wypłat z bankomatów w 120 walutach obcych. (wykaz walut na końcu wpisu)

Gdzie jest haczyk? 

Nie widzę. Należy jednak zapoznać się z pewnymi limitami i ograniczeniami, podczas korzystania z darmowego konta.

- Bezpłatne wypłacanie gotówki z bankomatów na całym świecie - limit 200 euro miesięcznie lub odpowiednik tej kwoty w innej walucie (np. 800 zł.). Każda wypłata powyżej tego limitu - 2% od pobranej kwoty. W wersji Premium, limit ten jest dwa razy wyższy. Trzeba tylko pamiętać, by podczas wypłaty z bankomatu wybrać opcję "bez przeliczania" (without conversion)

-  Maksymalna kwota, którą możemy przewalutować w każdym miesiącu, to 20 tys. zł. lub odpowiednik w innej walucie. Powyżej tej kwoty zapłacimy 0,5% od transakcji. Wersja Premium nie posiada tu limitów.

- Dla wszystkich transakcji dokonywanych w weekendy doliczany jest niewielki narzut (około 0,5% dla walut głównych i około 1% dla pozostałych walut). Ponadto dla walut THB i RUB doliczany jest narzut w wysokości 1,5%, a dla UAH w wysokości 1%. Weekend oznacza transakcje dokonywane od piątku od godziny 23:59 do niedzieli do godziny 23:59. Zawsze jednak możemy wymienić pieniądze wcześniej w tygodniu, a na weekendzie wykonywać transakcje obcą walutą bez tej prowizji. 
Konto Premium to koszt 30 zł/mies.

Jak założyć konto na Revolut? 

Revolut to wyłącznie aplikacja mobilna na Androida (pow. wer. 4.3) oraz iOS (min. wer. 8). Po instalacji musimy przejść weryfikację tożsamości, wysyłając fotografię dokumentu ze zdjęciem (paszport, prawo jazdy, dow, osobisty) i selfie. Następnie warto powiązać swoją kartę debetową od konta bankowego (lub inną wystawioną na nasze imię i nazwisko). Jest to o wiele szybsza metoda na doładowania, niż tradycyjny przelew. Następnie przelewany na konto Revolut minimum 20 zł. (sugerowane 50 zł.), które będą oczywiście później do naszej dyspozycji. Następnym krokiem jest wyrobienie karty. Może być to karta wirtualna, lub plastikowa, która zostanie wysłana na nasz adres. Koszt takiej karty to 24 zł.

Dla kogo Revolut? 

Dla wszystkich, którzy często podróżują, robią zakupy w fizycznych i wirtualnych sklepach za granicą, płacą w różnych walutach i mają dość płacenia bankom prowizji za przewalutowanie. Wszystkie płatności obliczane są po zwykłym kursie; dla osób, które chcą mieć pod ręką bezpieczny portfel bez ryzyka korzystania z głównej karty do konta bankowego; dla tych, którzy chcą w szybki i prosty sposób rozliczać się ze znajomymi. 
Revolut - czy to już rewolucja w płatnościach? 

Z pewnością jest to jakaś alternatywa dla skostniałych i drogich banków, wspierana przez nowoczesną technologię. Banku oczywiście nie zastąpi ale może być jego uzupełnieniem. Na wszelkiego rodzaju wyjazdach zagranicznych, warto mieć również ze sobą zapas gotówki oraz inne karty. 

Waluty główne obsługiwane przy doładowaniu konta: EUR, USD, GBP, PLN, CHF, SEK, NOK, DKK, RON, AUD, NZD, SGD, HKD, ILS, TRY, AED, CAD, HUF, INR, JPY, MAD, MXN, QAR, THB and ZAR
Waluty obsługiwane przy płatnościach zbliżeniowych i wypłat z bankomatów: AED, ALL, AMD, AOA, ARS, AUD, AZN, BAM, BBD, BDT, BGN, BHD, BMD, BND, BOB, BRL, BSD, BWP, BYN, BYR, BZD, CAD, CHF, CLP, CNY, COP, CRC, CVE, CZK, DKK, DOP, DZD, EGP, ETB, EUR, FJD, GBP, GEL, GHS, GIP, GNF, GTQ, HKD, HNL, HRK, HTG, HUF, IDR, ILS, INR, IQD, ISK, JMD, JOD, JPY, KES, KGS, KHR, KRW, KWD, KYD, KZT, LAK, LBP, LKR, MAD, MDL, MGA, MKD, MMK, MNT, MOP, MUR, MVR, MWK, MXN, MYR, MZN, NAD, NGN, NIO, NOK, NPR, NZD, OMR, PAB, PEN, PGK, PHP, PKR, PLN, PYG, QAR, RON, RSD, RUB, RWF, SAR, SBD, SCR, SEK, SGD, PLN, PLN, TMT, TND, TOP, TRY, TTD, TWD, TZS, UAH, UGX, USD, UYU, VEF, VND, VUV, WST, XAF, XCD, XOF, XPF, ZAR, ZMW.

Zaznaczam, że ten wpis nie jest sponsorowany. Jest jedynie wynikiem mojej subiektywnej opinii, oraz spostrzeżeń. 

Jeśli macie już jakieś doświadczenia z Revolut, podzielcie się tym w komentarzu.

Komentarze

Mapa

Tu znajdziesz wszystkie opisywane w blogu miejsca (powiększ wybrany obszar)


Pokaż Mapa bloga na większej mapie