Google+

Aplikacje na wakacje


Najlepsze darmowe aplikacje mobilne dla turysty. 


Nie jest to typowy test, ani artykuł sponsorowany dla konkretnego producenta oprogramowania. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to również odkrycie Ameryki i większość z was z pewnością nie wyrusza bez nich z domu. Spośród wielu aplikacji wybrałem moim zdaniem te najciekawsze i najważniejsze, które powinny być podstawowym zestawem każdego turysty. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na aplikacje mniej znane oraz lokalne, które wymieniłem na końcu. Zawierają bardzo dokładne informacje o konkretnym regionie i są na bieżąco aktualizowane oraz rozwijane. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie aplikacje tu opisane przydadzą się zarówno podczas krótkich wypadów weekendowych po Polsce, jak i zagranicznych wakacji. Głównymi kryteriami jakimi się kierowałem to użyteczność dla turysty, praca offline (choć nie wszystkie tu wymienione mają taką możliwość) oraz to, że mają być darmowe.


Wcześniej pisałem o....
Internet za granicą - Jak świadomie korzystać z transmisji danych za granicą oraz jak skonfigurować ustawienia w telefonie, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty w roamingu zagranicznym.Aplikacje turystyczne offline

Część z nich doskonale sprawdzi się za granicą. Nie wymagają stałego połączenia z internetem. Aby spełniały swoją funkcję, należy wcześniej ściągnąć aktualizacje oraz potrzebne dane i mapy. Kompletny przewodnik po miastach. Jest to uzupełnienie najbardziej popularnej aplikacji turystycznej. Przed wyjazdem pobieramy plan miasta, który nas interesuje. Aplikacja korzysta z GPS. Minusem jest zbyt mała ilość dostępnych miast.
Aplikacja polecana przez blogerów podróżniczych. Szczegółowe mapy całego świata w trybie offline. Po ściągnięciu aplikacji, pobieramy dokładne mapy krajów, które nas interesują. Na mapach zaznaczone są sklepy, restauracje, atrakcje turystyczne itp.
Przewodnik po polskich miastach i górskich szlakach. Pobieramy plany większych miast oraz mapy gór. Nie ma jeszcze dużego wyboru, ale w przygotowaniu są kolejne mapy. Mam nadzieję, że aplikacja będzie rozwijana, bo jest naprawdę godna uwagi, szczególnie dla amatorów górskich wycieczek.
Aplikacja przygotowana przez MSZ. Zawiera ostrzeżenia o niebezpieczeństwach na świecie oraz przydatne informacje o wszystkich krajach z pełną bazą teleadresową placówek dyplomatycznych. Przed wyjazdem należy pobrać tylko aktualizację.
Bardzo przydaje się podczas szybkiego przeliczania cen w obcej walucie. Intuicyjna obsługa, możliwość dodawania walut do ulubionych. Należy tylko pamiętać o aktualizacji przed wyjazdem kursów walut.
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie zaparkowaliście samochód, to z tą aplikacją odnajdziecie go bez problemu. W trybie offline mapy nie są wyświetlane, a do celu poprowadzi was strzałka. Nie zadziała w podziemnym parkingu, za to doskonale sprawdzi się na grzybach oraz w miejskiej dżungli.
Moje najnowsze odkrycie. Pocket przechwytuje treści znalezione w internecie lub naszych aplikacjach (artykuły, witryny, wideo), które później można spokojnie przeglądać offline. Podczas przeglądania online, wystarczy udostępnić i wskazać na Pocket. Doskonale sprawdza się na wakacjach za granicą.


Aplikacje turystyczne online

Aby spełniały swoją funkcję, niezbędne jest stałe połączenie z internetem. Wtedy wykorzystując nasze położenie, wskażą drogę do najbliższej atrakcji turystycznej, restauracji czy hotelu. W przypadku korzystania wyłącznie z hotspotów, zaplanujemy swoją podróż i zapoznamy się z ciekawymi atrakcjami.
Tej aplikacji nie muszę chyba specjalnie rekomendować, bo jest to jedna z najlepszych i najbardziej znanych aplikacji turystycznych. Odszukamy w niej hotele, restauracje i atrakcje w dowolnej lokalizacji na świecie. Pozycja obowiązkowa dla każdego turysty.
Odpowiednik TripAdvisor, ale tylko po Polsce. Co prawda nie może się z nim równać funkcjonalnością, ale posiada znacznie większą bazę rodzimych atrakcji turystycznych. Do pełni szczęścia brakuje więcej ofert tanich noclegów. W chwili obecnej brak natrętnych reklam.
Wystarczy przy pomocy tej aplikacji zrobić zdjęcie atrakcji turystycznej, a po chwili otrzymamy o niej szczegółowe informacje. Goggles odczyta kody kreskowe i QR, przetłumaczy dowolny tekst. Rozpoznawanie dzieł sztuki i obrazów 2D też nie stanowi dla niego problemu.
Mapy Google

To nie tylko zwykłe mapy, ale potężne i udoskonalane narzędzie. Nawigacja głosowa samochodowa, rowerowa i piesza; rozkłady jazdy i wyznaczanie tras komunikacją publiczną, dokładne mapy miast, zdjęcia obiektów itp. Czy poznaliście już wszystkie jej funkcje?
Prawdopodobnie największa baza hoteli na całym świecie. Szybki dostęp bez logowania i możliwość natychmiastowej rezerwacji. Proste wyszukiwanie po filtrach oraz opinie o hotelach i pensjonatach.
Revolut to nie tylko aplikacja. To niezbędnik każdego turysty. Wirtualny kantor i portfel w jednym. Płatności za granicą bez dodatkowych kosztów. Więcej informacji.
Aplikacje regionalne

Idealny sposób, aby poszerzyć informacje o konkretnym miejscu. Są one uzupełnieniem podstawowych aplikacji turystycznych wymienionych powyżej i z pewnością odkryją uroki konkretnej miejscowości, czy regionu. Właśnie z nich dowiecie się o nadchodzących imprezach i wydarzeniach lokalnych. Większość z nich działa w trybie offline po pobraniu aktualizacji.

Polskie Trasy - pięć regionów Polski Północno-Zachodniej. Najciekawsze zakątki Pobrzeża Szczecińskiego, Doliny Prosny, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Drawskiego oraz Pojezierza Wałeckiego.

Gdynia i Północne Kaszuby - Gdynia i gminy najbardziej na północ Polski wysuniętego obszaru Kaszub. Zabytki, przyroda oraz wydarzenia sportowe i kulturalne.


Toruń - Rozbudowany informator dla turystów i mieszkańców Torunia. Aktualne informacje, kalendarz imprez, rozkład jazdy komunikacji miejskiej, opisy atrakcji turystycznych itp. Aplikacja działa offline. Wystarczy wcześniej pobrać aktualizacje.

Szlaki turystyczne Mazowsza - Szlaki piesze i rowerowe południowego Mazowsza ze szczegółową informacją o mijanych miejscach przyrodniczych i turystycznych. Aplikacja działa offline. Wystarczy wcześniej pobrać aktualizacje.

Ziemia Kłodzka - Z pewnością przyda się osobom, które zamierzają aktywnie spędzić czas w Kotlinie Kłodzkiej. Najważniejsze atrakcje, zabytki oraz miejsca przyrodnicze w 8 gminach tzw. Kłodzkiej Wstęgi Sudetów. Aplikacja działa offline po pobraniu aktualizacji.

Szlaki Tatry - Interaktywna mapa tatrzańskich szlaków po stronie polskiej i słowackiej. Ciekawa funkcja wybierania optymalnych dla siebie tras z kalkulatorem czasu przejścia, dystansem do pokonania oraz stopniem trudności.

Mobilny Przemyśl - Kompletny informator o Przemyślu i okolicy. Atrakcje turystyczne, zabytki, wydarzenia, baza noclegowa i gastronomiczna, trasy piesze i forteczne trasy rowerowe Twierdzy Przemyśl. Po aktualizacji działa offline. Nagroda Mobile Trends Awards za najlepszą aplikację mobilną.

Szczecinek Cyfrowa Kraina - Praktyczny przewodnik Powiatu Szczecineckiego. Informacje, wydarzenia i aktualności turystyczne oraz kulturalne. Aktualna i pełna baza teleadresowa (baza hotelarska i gastronomiczna, imprezy, informacja turystyczna itp.). Po aktualizacji działa offline.

Temat z pewnością nie został wyczerpany, a aplikacje ułatwiające dojazd do celu i wszelkiego typu nawigacje zostaną opisane w oddzielnym poradniku. Informacje tu zawarte będą w miarę możliwości aktualizowane. Z pewnością dochodzić będą nowe i ciekawe aplikacje. Te mniej znane w przypadku braku aktualizacji lub rozbudowy mogą umrzeć śmiercią naturalną. Jeśli korzystacie z ciekawych i przydatnych aplikacji w podróży, to podzielcie się tym w komentarzu. 
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

12 komentarze:

 1. Bez google maps to ja nawet po moim rodzinnym mieście nie chodzę -) Inne aplikacje są warte uwagi, tylko nieograniczony dostęp do internetu za granicą często jeszcze utrudniony -(

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietna sprawa! Zachowuje sobie Twoj wpis na pozniej, bo obecnie nie posiadam smartfona;) Ale jak tylko zmienie telefon, bo kiedys bede musiala, to bedzie jak ulal!Dzieki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z wymienionych przez Ciebie aplikacji korzystam zazwyczaj z przelicznika walut (który na Bałkanach jest bardzo przydatny - spamiętanie kursu wszystkich walut nie jest tym, czym na wyjeździe chcę zaprzątać sobie głowę); oczywiście z Map Google (na szczęście działają też offline). Z aplikacji Trip Advisora nie korzystałam, gdyż na portal ten zaglądam jedynie przez komputer.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja polecam jeszcze CityMaps2Go z Ulmon, gdzie można sobie ściągać za free mapy miast, regionów, wszystkiego, plus zapisuje informacje z wikipedii. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. matko matko. ja nawet nie miałem świadomości istnienia połowy z nich. ja jednak zawsze idę na żywioł. uwielbiam się zgubić gdzieś po drodze do punktu B z punktu A i odkryć jakieś nieznane miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak się składa, że prawie wszystkie z wymienionych mam na tablecie. Bardzo mi się przydaje jeszcze aplikacja Mapy.cz oraz KaMap. Fajny post, na pewno wiele osób skorzysta z Twoich rad.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post, wychodzi, że ja to jestem sto lat za murzynami i z niczego nie korzystam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Większość aplikacji znam. Idę testować Google Goggles :) Z tą aplikacją wcześniej nie miałam do czynienia.
  Polecam też aplikację "jak dojadę" używam jej w obcych miastach, jak muszę się poruszać komunikacją miejską. Wystarczy wpisać gdzie się chcemy dostać a aplikacja sama nam powie, jak to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Aplikacje i internet w telefonie to teraz podstawa, bez tego ciężko się odnaleźć w nowym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo pomocna zakładka na blogu. Sam korzystam z wielu podobnych aplikacji, między innymi z tych zamieszczonych tutaj. Choć może nie jest intuicyjna, ale jak się nauczymy to polecam OSMAnd maps. Sprawdziła mi się w Słowenii. Mapa offline posiada dość bogatą i na bieżąco aktualizowaną bazę szlaków i ciekawych miejsc w terenie

  OdpowiedzUsuń
 11. Ktoś tu mocno nie docenił polskiego podwórka, ze swojej strony polecam chodźby PartyMap i Going

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę wiele ciekawych propozycji. Przyznam, że dopiero wchodzę w temat aplikacji wakacyjnych, bo wcześniej jakoś nie potrzebowałem, ale czas się zaznajomić, bo fajne wyjazdy się szykują

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.