Google+

Pompeje. Tu zatrzymał się czas.


Będąc w Pompejach mogłem na własne oczy przekonać się co znaczy siła natury, jak bardzo jesteśmy bezbronni wobec wybuchu wulkanu. Nawet w dzisiejszych czasach człowiek nie jest w stanie zatrzymać niszczycielskiej lawy, nie ochroni się przed siłą tak potężnego żywiołu. 
Obejrzałem różne filmy katastroficzne o zagładzie cywilizacji, ale nic nie może równać się z wrażeniem spacerowania po mieście, które w jednej chwili zniknęło z pod powierzchnią ziemi. Dla kilku tysięcy ludzi zatrzymał się czas. Całą okolicę przykryła warstwa popiołu o grubości 6 m., a trujące gazy wydobywające się z wulkanu dopełniły dzieła zagłady.

Ciekawostka: Powyższa fotografia przedstawia :Ogród Uciekinierów". Są to odlewy gipsowe ciał mieszkańców. Popioły pokrywające Pompeje szybko zastygały zachowując wewnątrz kształt pogrzebanych ciał. Opracowano specjalną metodę wykonywania gipsowych odlewów. Przez niewielki otwór wlewano gips sztukatorski, który wypełniał całą pustą przestrzeń. Po związaniu gipsu usuwano warstwę popiołu odsłaniając odlewy ciał oraz przedmiotów.

Zwiedzanie

Park Archeologiczny Scavi Di Pompei to całe miasto odgrzebane z gruzów i popiołu. Prace archeologiczne trwają do dnia dzisiejszego i odkrywana jest coraz to inna część miasta. Bilet wstępu na cały dzień wynosi 11 EUR, ulgowy 5,50. Poruszamy się po ulicach, po których spacerowali starożytni Rzymianie, wchodzimy do ich domów i ogrodów. Jak na ironię, dzięki tej tragedii zachowały się do dzisiejszych czasów w bardzo dobrym stanie setki domów, świątynie, termy, karczmy, system dróg i chodników. Uwagę zwracają dobrze zachowane rzeźby, wyposażenie wnętrz, ozdobne freski i rzeczy codziennego użytku. 

Przed zwiedzaniem polecam kupić plan antycznego miasta, w którym znajdziemy informacje o mijanych miejscach. W okresie letnim przydatne będzie nakrycie głowy oraz butelka wody. Jest również kilka miejsc, gdzie można uzupełnić jej zapas.

Zapraszam do obejrzenia galeriiDojazd


Park Archeologiczny znajduje się ok. 26 km. na południe od Neapolu. Najszybciej dostaniemy się autostradą A3. Dla turystów niezmotoryzowanych z Neapolu kursują pociągi podmiejskie. Aby dostać się bezpośrednio do strefy archeologicznej należy wybrać połączenie Napoli - Sorrento, wysiąść na przystanku Pompei Villa dei Misteri i kierować się potem do Scavi Di Pompei. 


lokalizacja

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.