Google+

PaestumPaestum - perła architektury starożytnych Greków odkryta dopiero w XVIII w. To niezwykle urokliwe i tajemnicze miejsce było inspiracją dla poetów. Sam Goethe, który przybył tu zaledwie trzy dekady po odkryciu Paestum był pod wielkim wrażeniem i czerpał natchnienie  dla swojej poezji. 

Krótki rys historyczny

Podczas kolonizacji obecnych terenów południowej Italii przez starożytnych Greków w ok. VII w. p.n.e. powstało jedno z ważniejszych ówcześnie miast zwane Posejdonią. W późniejszym okresie miasto zostało przejęte przez Rzymian, którzy zmienili jego nazwę na obecną. Epidemia malarii oraz liczne najazdy Saracenów zdziesiątkowały mieszkańców. Ci, co pozostali przy życiu opuścili to nieprzychylne miejsce. Otoczone przez bagna i gęsty las, Paestum pozostało w ukryciu i zapomnieniu przez 900 lat. Podczas budowy dróg w 1748 r. ponownie ujrzało światło dzienne.

Lokalizacja

Paestum znajduje się we Włoszech, ok. 100 km. na południe od Neapolu. Z Neapolu kierujemy się autostradą A3 na Salerno. Po drodze warto zatrzymać się w Castellammare Di Stabia. Ok. 20 km. za Salerno w Bellizzi zjeżdżamy z autostrady w drogę SS18 i po 24 km. jesteśmy na miejscu.

Vietri Sul Mare. Widok na Salerno.
Vietri Sul Mare.

Teren wykopalisk jest ogrodzony. W pobliżu w cieniu drzew znajduje się płatny parking. Na terenie parkingu znajduje się pizzeria (polecam). Na szczęście Paestum nie jest jeszcze za bardzo skomercjalizowanym i obleganym przez turystów miejscem. W ciszy i spokoju możemy delektować się widokiem okazałych i znajdujących się w świetnym stanie potężnych doryckich świątyń. Bilet wstępu do wykopalisk i muzeum to koszt ok. 6,5 EUR./os. (2010)Zwiedzanie

Paestum jest jednym z najważniejszych parków archeologicznych w Europie i znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Już z daleka nasz wzrok przykuwają trzy ogromne starożytne budowle. Są to świątynie Hery, Ateny i Hery II zwaną również świątynią Posejdona.

Świątynia Hery - jest najstarszą świątynią wybudowaną ok. 550 r. p.n.e. przez greckich kolonistów. Przez XVIII wiecznych archeologów błędnie nazwana "Bazyliką", gdyż wtedy sądzono, że zbudowana była przez Rzymian (Bazylika jako obiekt w czasach rzymskich pełniła funkcję publiczną a nie religijną). Dopiero późniejsze odkrycie ołtarza i napisów wykazało, że była tutaj czczona bogini Hera.

Świątynia Hery

Świątynia Posejdona - została wybudowana w tym samym czasie co Partenon w Atenach i jest najlepiej zachowaną świątynią tego typu na świecie. Odkryto, że w tej świątyni czczono również Zeusa i innego nieznanego boga. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni Hery tworząc niesamowite wrażenie.

Świątynia Posejdona. 

Świątynia Posejdona. W tle świątynia Hery.
Wnętrze świątyni Posejdona. 

Świątynia Ateny - zwana również jako świątynia Ceres jest nieco oddalona od pozostałych. Jest najmniejszą z trzech świątyń. Funkcjonowała przez pewien czas jako kościół chrześcijański.

Świątynia Ateny (Ceres)

Świątynia Ateny (Ceres)
Wielkość świątyń możemy na tym zdjęciu porównać
do stojących po prawej stronie turystów.
Oprócz okazałych świątyń na terenie wykopalisk widoczne są liczne rumowiska i ślady fundamentów. Zamknięty obszar archeologiczny obejmuje jedynie ok. jedną szóstą części całego starożytnego miasta. Pozostała część znajduje się na gruntach prywatnych i nie została jeszcze odkryta.W muzeum, które mieści się na terenie parku archeologicznego znajdziemy liczne eksponaty wydobyte z Paestum i najbliższej okolicy. Najbardziej rozpoznawalnym i powielanym na wielu pamiątkach jest słynny Nurek z Paestum.

Nurek z Paestum


Lokalizacja

Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Świetny opis swoich wrażeń z pobytu w Paestum dał Zbigniew Herbert w książce "Barbarzyńca w ogrodzie"

    OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.