Google+

Fort VIII Łętownia

Fort VIII jest jednym z 15 głównych fortów Twierdzy Przemyśl i wchodzi w skład pierścienia zewnętrznego. Głównym zadaniem fortu była obrona dostępu do Przemyśla od strony Dynowa oraz wzgórz na zachód i północny-zachód od fortu poprzez ostrzał artyleryjski.Fort VIII Łętownia został zbudowany w latach 1881-1882 w miejscu istniejącego tu szańca ziemno-drewnianego. Był to pierwszy obiekt w twierdzy, który został wybudowany z wykorzystaniem betonu. Po drugim oblężeniu Twierdzy Przemyśl fort został częściowo wysadzony. Uległy wtedy zniszczeniu kaponiery i schrony pogotowia. W okresie międzywojennym wykorzystywany był jako magazyn amunicji artyleryjskiej. 

Żołnierze niemieccy przy forcie podczas II wojny światowej

Żołnierze niemieccy przy forcie podczas II wojny światowej
Podczas II wojny światowej, stacjonowały tu oddziały niemieckie. W owym czasie na terenie fortu gestapo przeprowadzało liczne egzekucje ludności polskiej i żydowskiej. Po tych tragicznych wydarzeniach w pobliżu fortu, w maju 1975 r.  odsłonięty został pamiątkowy obelisk ku czci pomordowanych.


Zwiedzanie

Na forcie zachowały się w dobrym stanie: schron centralny (główny), poterna (bezpieczne podziemne przejście pomiędzy stanowiskami bojowymi), koszary szyjowe i kojec fosy. Zwiedzanie fortu jest bezpieczne, jednak zawsze przy takich obiektach należy zachować szczególną ostrożność. Przyda się latarka podczas krótkiego podziemnego przejścia. Fort położony jest na wzgórzu, z którego roztacza się widok na dolinę Sanu. Na poniższej fotografii doskonale widać jak ważną rolę odgrywało strategiczne położenie obiektu.

Widok z fortu na okolicę


Widok ogólny od strony drogi fortecznej


Wnętrze schronu głównego w środkowej części fortu


Koszary szyjowe (fragment)

Fort VIII Łętownia jest jednym z najlepiej zachowanych fortów Twierdzy Przemyśl. Do niedawna dzierżawiony był przez Wiesława Sokolika - pasjonata, który w znacznym stopniu przyczynił się do adaptacji fortu do celów turystycznych. W forcie mieściła się ekspozycja poświęcona I wojnie światowej. Fort oraz przyległe tereny były na bieżąco utrzymywane i odrestaurowywane. W związku z rewitalizacją Twierdzy Przemyśl, umowa dzierżawy została wypowiedziana, a ekspozycja zlikwidowana. Niestety, są to warunki Unii Europejskiej, która w znacznym stopniu finansuje ten projekt.

Przejście w środkowej części koszar szyjowych do schronu głównego

studnia

Fragment schronu głównego


Dojazd 

Do fortu prowadzą dwie drogi, w zależności z którego miejsca chcemy dotrzeć. Z centrum miasta komunikacją miejską, autobusy linii 5 i 14 kierunek Lipowica (do końca trasy). Następnie 700 m. prosto  do krzyżówki, a potem w lewo 1,7 km. Asfalt zmienia się w drogę forteczną, najpierw lekko pod górkę, a potem w dół. Można tędy dojechać samochodem osobowym, ale lepszy dojazd będzie od strony Kuńkowiec, skręcając z drogi nr 884. Niedaleko fortu "Łętownia" znajduje się kolejny fort pancerny "Brunner" (ok. 600 m. od wspomnianej krzyżówki w stronę wsi Ujkowice). Zobacz szczegółową mapkę dojazdową. Przeczytaj również o powstaniu Twierdzy Przemyśl i roli jaką odegrała w historii.


Poprzecznica na prawym barku


LokalizacjaWyświetl większą mapę
Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

9 komentarze:

 1. Te stare mury świadkami niezliczone historie i zmiennymi kolejami

  dobra historia

  Miłego weekendu!
  http://ventanadefoto.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię stare twierdze, fascynują mnie założeniami militarnymi. Mimo, że dawno przestały spełniać swoją strategiczną rolę mają swój urok.
  Ciekawie się prezentuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle ciekawy opis i fajne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To takie miejsce, które wiele mówi trwając, choć przed obejrzeniem warto poczytać. Bardzo interesująca relacja i zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdjęcia super. Te stare opuszczone forty robią na mnie zwykle takie mroczne wrażenie, ale cóż się dziwić do rozrywki nie były wybudowane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Very nostalgic and moving photos of the difficult years.
  Congratulations honoring the monuments of your country!!!
  Have a nice weekend!

  OdpowiedzUsuń
 7. Me gustan muchisimo las fotografias!!Felicidades por tu blog,lo seguire.
  http://kanito78.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy wpis i ładne zdjęcia. Jak tylko poprawi się pogoda wybieram się do Przemyśla więc postaram się odwiedzić wskazane we wpisie miejsca. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem z całkiem innej części Polski, więc na weekend się do Przemyśla na pewno nie wybiorę, ale przemyślę jakiś dłuższy wypad w te strony! Zdecydowanie!

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.