Fort VIII jest jednym z 15 głównych fortów Twierdzy Przemyśl i wchodzi w skład pierścienia zewnętrznego. Głównym zadaniem fortu była obrona dostępu do Przemyśla od strony Dynowa oraz wzgórz na zachód i północny-zachód od fortu poprzez ostrzał artyleryjski.
Fort VIII Łętownia został zbudowany w latach 1881-1882 w miejscu istniejącego tu szańca ziemno-drewnianego. Był to pierwszy obiekt w twierdzy, który został wybudowany z wykorzystaniem betonu. Po drugim oblężeniu Twierdzy Przemyśl fort został częściowo wysadzony. Uległy wtedy zniszczeniu kaponiery i schrony pogotowia. W okresie międzywojennym wykorzystywany był jako magazyn amunicji artyleryjskiej.
Żołnierze niemieccy przy forcie podczas II wojny światowej |
Żołnierze niemieccy przy forcie podczas II wojny światowej |
Podczas II wojny światowej, stacjonowały tu oddziały niemieckie. W owym czasie na terenie fortu gestapo przeprowadzało liczne egzekucje ludności polskiej i żydowskiej. Po tych tragicznych wydarzeniach w pobliżu fortu, w maju 1975 r. odsłonięty został pamiątkowy obelisk ku czci pomordowanych.
Zwiedzanie
Na forcie zachowały się w dobrym stanie: schron centralny (główny), poterna (bezpieczne podziemne przejście pomiędzy stanowiskami bojowymi), koszary szyjowe i kojec fosy. Zwiedzanie fortu jest bezpieczne, jednak zawsze przy takich obiektach należy zachować szczególną ostrożność. Przyda się latarka podczas krótkiego podziemnego przejścia. Fort położony jest na wzgórzu, z którego roztacza się widok na dolinę Sanu. Na poniższej fotografii doskonale widać jak ważną rolę odgrywało strategiczne położenie obiektu.
Widok z fortu na okolicę |
Widok ogólny od strony drogi fortecznej |
Wnętrze schronu głównego w środkowej części fortu |
Koszary szyjowe (fragment) |
Fort VIII Łętownia jest jednym z najlepiej zachowanych fortów Twierdzy Przemyśl. Do niedawna dzierżawiony był przez Wiesława Sokolika - pasjonata, który w znacznym stopniu przyczynił się do adaptacji fortu do celów turystycznych. W forcie mieściła się ekspozycja poświęcona I wojnie światowej. Fort oraz przyległe tereny były na bieżąco utrzymywane i odrestaurowywane. W związku z rewitalizacją Twierdzy Przemyśl, umowa dzierżawy została wypowiedziana, a ekspozycja zlikwidowana. Niestety, są to warunki Unii Europejskiej, która w znacznym stopniu finansuje ten projekt.
Przejście w środkowej części koszar szyjowych do schronu głównego |
studnia |
Fragment schronu głównego |
Dojazd
Do fortu prowadzą dwie drogi, w zależności z którego miejsca chcemy dotrzeć. Z centrum miasta komunikacją miejską, autobusy linii 5 i 14 kierunek Lipowica (do końca trasy). Następnie 700 m. prosto do krzyżówki, a potem w lewo 1,7 km. Asfalt zmienia się w drogę forteczną, najpierw lekko pod górkę, a potem w dół. Można tędy dojechać samochodem osobowym, ale lepszy dojazd będzie od strony Kuńkowiec, skręcając z drogi nr 884. Niedaleko fortu "Łętownia" znajduje się kolejny fort pancerny "Brunner" (ok. 600 m. od wspomnianej krzyżówki w stronę wsi Ujkowice). Zobacz szczegółową mapkę dojazdową. Przeczytaj również o powstaniu Twierdzy Przemyśl i roli jaką odegrała w historii.
Poprzecznica na prawym barku |
Lokalizacja
Wyświetl większą mapę
Te stare mury świadkami niezliczone historie i zmiennymi kolejami
OdpowiedzUsuńdobra historia
Miłego weekendu!
http://ventanadefoto.blogspot.com
Lubię stare twierdze, fascynują mnie założeniami militarnymi. Mimo, że dawno przestały spełniać swoją strategiczną rolę mają swój urok.
OdpowiedzUsuńCiekawie się prezentuje.
Jak zwykle ciekawy opis i fajne zdjęcia :)
OdpowiedzUsuńTo takie miejsce, które wiele mówi trwając, choć przed obejrzeniem warto poczytać. Bardzo interesująca relacja i zdjęcia.
OdpowiedzUsuńZdjęcia super. Te stare opuszczone forty robią na mnie zwykle takie mroczne wrażenie, ale cóż się dziwić do rozrywki nie były wybudowane.
OdpowiedzUsuńVery nostalgic and moving photos of the difficult years.
OdpowiedzUsuńCongratulations honoring the monuments of your country!!!
Have a nice weekend!
Me gustan muchisimo las fotografias!!Felicidades por tu blog,lo seguire.
OdpowiedzUsuńhttp://kanito78.blogspot.com/
Ciekawy wpis i ładne zdjęcia. Jak tylko poprawi się pogoda wybieram się do Przemyśla więc postaram się odwiedzić wskazane we wpisie miejsca. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńJestem z całkiem innej części Polski, więc na weekend się do Przemyśla na pewno nie wybiorę, ale przemyślę jakiś dłuższy wypad w te strony! Zdecydowanie!
OdpowiedzUsuń