Google+

Podziemia przemyskiej archikatedry


Przemyskie krypty to bez wątpienia jedna z ciekawszych podziemnych atrakcji turystycznych na Podkarpaciu.

Dziś zapraszam do zwiedzenia podziemnej trasy turystycznej, która znajduje się pod archikatedrą w Przemyślu. Jest to miejsce szczególne i z pewnością wzbudzające emocje. Znajdziemy tu nie tylko ciekawe artefakty, należące niegdyś do pochowanych tu duchownych, lecz również ślady pierwotnej gotyckiej katedry i rotundę romańską. Naszej wycieczce przyglądają się nagie kości naszych przodków.


Warto również zwiedzić przemyskie piwnice wraz z zabytkowym kolektorem oraz wejść na wieżę archikatedralną.
Podczas prac archeologicznych, odkryto i zidentyfikowano 11 pochowanych tu biskupów, głównie z XVIII i XIX wieku. Było to o tyle trudne zadanie, gdyż duża część podziemi była zalana, co znacznie utrudniało postęp prac. Wydobyte i odrestaurowane trumny obite materiałami, szaty i pierścienie biskupie są z pewnością interesującym elementem wystawy. Jednak największe wrażenie na zwiedzających robią ossuaria. To zbiorowe mogiły mieszczan, którzy dawnym zwyczajem chowani byli przy kościele. Setki kości i czaszek wydobytych z ziemi podczas wykopalisk witają przy wejściu turystów i nakłaniają do zadumy.

Miłośnicy architektury z pewnością odkryją dzieła dawnych mistrzów kamieniarskich. Uwagę zwracają również nieregularne sklepienia. Największym jednak odkryciem, którego dokonano stosunkowo nie dawno, bo w latach 60-tych XX w., a dziś dostępnym dla zwiedzających jest romańska rotunda, datowana na XI wiek.

Zapraszam na fotograficzny spacer po przemyskich kryptach


Informacje dla zwiedzających

Wejście do krypt znajduje się w głównym przedsionku archikatedry (po lewej stronie patrząc od wnętrza katedry).
Godziny otwarcia: wtorek-sobota godz. 9.00-16.00
Wejście w grupach max. 30 osobowych o każdej pełnej godzinie (9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 13.00; 14.00; 15.00).
tel. 16 678 27 66 lub 16 678 70 54 e-mail: proboszcz@katedra-przemysl.pl

Lokalizacja


Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. Straszne...ale ciekawe. Kawał historiii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz jeszcze bardziej mi wstyd, że ominęliśmy to miejsce podczas naszej wycieczki do Przemyśla... Już same zdjęcia mocno działają na wyobraźnię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobiście zanim gdzieś pojadę, to muszę wcześniej rozeznać temat, aby właśnie niczego nie przegapić i później nie żałować. W Przemyślu jest wiele ciekawych miejsc, więc będzie okazja na kolejny wyjazd ;) Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 3. Przerażające i fascynujące zarazem.

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.