Google+

Podziemia przemyskiej archikatedry


Przemyskie krypty to bez wątpienia jedna z ciekawszych podziemnych atrakcji turystycznych na Podkarpaciu.

Dziś zapraszam do zwiedzenia podziemnej trasy turystycznej, która znajduje się pod archikatedrą w Przemyślu. Jest to miejsce szczególne i z pewnością wzbudzające emocje. Znajdziemy tu nie tylko ciekawe artefakty, należące niegdyś do pochowanych tu duchownych, lecz również ślady pierwotnej gotyckiej katedry i rotundę romańską. Naszej wycieczce przyglądają się nagie kości naszych przodków.


Warto również zwiedzić przemyskie piwnice wraz z zabytkowym kolektorem oraz wejść na wieżę archikatedralną.
Podczas prac archeologicznych, odkryto i zidentyfikowano 11 pochowanych tu biskupów, głównie z XVIII i XIX wieku. Było to o tyle trudne zadanie, gdyż duża część podziemi była zalana, co znacznie utrudniało postęp prac. Wydobyte i odrestaurowane trumny obite materiałami, szaty i pierścienie biskupie są z pewnością interesującym elementem wystawy. Jednak największe wrażenie na zwiedzających robią ossuaria. To zbiorowe mogiły mieszczan, którzy dawnym zwyczajem chowani byli przy kościele. Setki kości i czaszek wydobytych z ziemi podczas wykopalisk witają przy wejściu turystów i nakłaniają do zadumy.

Miłośnicy architektury z pewnością odkryją dzieła dawnych mistrzów kamieniarskich. Uwagę zwracają również nieregularne sklepienia. Największym jednak odkryciem, którego dokonano stosunkowo nie dawno, bo w latach 60-tych XX w., a dziś dostępnym dla zwiedzających jest romańska rotunda, datowana na XI wiek.

Zapraszam na fotograficzny spacer po przemyskich kryptach


Informacje dla zwiedzających

Wejście do krypt znajduje się w głównym przedsionku archikatedry (po lewej stronie patrząc od wnętrza katedry).
Godziny otwarcia: wtorek-sobota godz. 9.00-16.00
Wejście w grupach max. 30 osobowych o każdej pełnej godzinie (9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 13.00; 14.00; 15.00).
tel. 16 678 27 66 lub 16 678 70 54 e-mail: proboszcz@katedra-przemysl.pl

Lokalizacja


Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.