Google+

Park Przygody Zemplén

Park rozrywki w Sátoraljaújhely znajduje się tuż przy granicy ze Słowacją. Największą atrakcją parku jest najdłuższy na Węgrzech tor saneczkowy o długości ponad 2 kilometrów!

Na Węgry jeżdżę zawsze tą samą trasą, przez przejście graniczne Slovenské Nové Mesto - Sátoraljaújhely. Jeszcze po stronie Słowackiej doskonale widoczna jest góra z wyciętą, zmierzającą ku górze linią drzew oraz przekaźnikiem na szczycie. Jak łatwo się domyśleć, jest to wyciąg narciarski. Wiele razy mijałem to miejsce i nawet nie przypuszczałem, że oprócz tras narciarskich może być tam coś ciekawego.


Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście tor saneczkowy. Jego całkowita długość wynosi 2275 metrów. Powyżej dolnej stacji wyciągu krzesełkowego znajduje się wejście na tor saneczkowy. Po zajęciu miejsc, sanki wyciągane są na górę. Trwa to dosyć długo, ale nie monotonnie, bo co jakiś czas słychać donośne piski, krzyki oraz szum przejeżdżających obok nas sanek. Cały tor saneczkowy ukryty jest pomiędzy drzewami i pędzące sanki pojawiają się nagle znikąd i szybko znikają w zaroślach. 


Po przekroczeniu maksymalnej szybkości, która wynosi 37 km/h, sanki automatycznie zwalniają. Mi nie udało się zbliżyć do tej granicy, ponieważ wcześniej zadziałał akustyczny hamulec bezpieczeństwa, który siedział przede mną. Przeraźliwy krzyk mojej współpasażerki okazał się silniejszy, niż chęć bicia rekordów na zakrętach. W łagodnej już formie, tuż przy finiszu wyglądało to jak na zdjęciu poniżej.Po bobslejach, czyli bob, jak mówią Węgrzy, polecam wyjazd na górę wyciągiem krzesełkowym (węg. libegő). Długość wyciągu wynosi 1332 m. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama we wszystkich kierunkach na całą okolicę.  


Dojazd i informacje praktyczne

Park Przygody Zemplén (węg. Zemplén Kalandpark) czynny jest cały rok. Oprócz wspomnianych atrakcji, znajduje się tu także park linowy, szlaki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, oraz ośrodek narciarski ze sztuczną nawierzchnią. Informacje o aktualnych cenach biletów oraz godzinach otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie zemplenkalandpark.hu. Dojazd jest bardzo prosty. Jadąc od Strony Słowacji, trzeba minąć Tesco w Sátoraljaújhely i na rondzie skręcić w prawo. Po kilkuset metrach, pod wyciągiem po lewej stronie znajduje się bezpłatny parking. Gorąco polecam, nawet jako krótki odpoczynek w dalszej podróży. 

Ciekawe miejsca w pobliżu 


Galeria

Lokalizacja


Pokaż Zemplén Kalandpark na większej mapie


Share on Google Plus

Autor: Wypad na WEEKEND

Wszelkie prawa zastrzeżone. All right reserved.
  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentarze:

 1. Ładne widoki na park. Tu zabawa jest zapewniona.

  Pozdrawiam

  http://ventanadefoto.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba mieć humor na taki park, zawsze to bliżej niż Prater....

  OdpowiedzUsuń

Komentarz będzie dodany po zatwierdzeniu. Proszę nie zamieszczać w komentarzach żadnych linków. Takie komentarze nie będą publikowane.